Studenti právnické fakulty dnes připomenou proces s řeholníky

04.03.2017 6:14

Vrchní soud na Pankráci se dnes stane dějištěm rekonstrukce procesu z roku 1950 se skupinou kněží v čele s opatem Augustinem Machalkou. V rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel rekonstrukci pořádají studenti a absolventi Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Odpoledne si ve vestibulu Vazební věznice na Pankráci připomenou oběti nacistické a komunistické totality. Vyplývá to z programu na webu festivalu.

Studenti právnické fakulty dnes připomenou proces s řeholníky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Přeplněná aula královéhradecké univerzity

Politický proces s řeholníky na jaře 1950 souvisel s takzvaným číhošťským zázrakem. Proces s farářem Josefem Toufarem se nemohl uskutečnit, protože Toufar zemřel 25. února 1950 ve vězeňské nemocnici na následky brutálního vyšetřování. Komunistické vedení proto dalo pokyn k zatčení vybraných představitelů mužských řádů a k zahájení přípravy procesu s nimi. Zatčeni byli opati Bohumil Vít Tajovský a Augustin Machalka, v březnu 1950 následovalo zatčení dalších sedmi představitelů řádu.

Soudní přelíčení se konalo od 31. března do 5. dubna 1950. Z deseti obžalovaných představitelů řádů byl za zločiny velezrady a vyzvědačství odsouzen k nejvyššímu trestu doživotí Ján Ivan Mastiliak, člen řeckokatolické větve redemptoristů v Michalovcích. Zbylých devět bylo odsouzeno k úhrnnému trestu 132 roků vězení. Plné rehabilitace se všichni odsouzení dočkali v roce 1993. Machalka, který byl za války od roku 1942 v koncentračním táboře, byl vězněn deset let.

Mezi žalobce tehdy usedla i Ludmila Brožová-Polednová, která se o pár měsíců později zúčastnila jako dělnická prokurátorka soudního líčení s političkou Miladou Horákovou. Soudnímu senátu tehdy předsedal Jaroslav Novák, mezi žalobci byli kromě Polednové Karel Čížek a Josef Urválek.

Festival Mene Tekel přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Soustřeďuje se zejména na připomínání odkazu obětí nacismu a komunismu. Během festivalového týdne se každoročně uskuteční zhruba 30 akcí. Festival se vždy koná kolem 25. února, letos od 27. února do 9. března. Pronásledování římskokatolické církve v Československu v době komunistické totality se věnují i výstavy v ambitu kláštera na Jungmannově náměstí.

Rekonstrukci procesu mohou lidé sledovat od 14:00 i přes web České televize, která je tradičním partnerem festivalu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…