Sucho? Už bylo! Je to jinak. Saša Vondra rozstřelil Brabce i plány EU

05.05.2020 10:00

Ministr životního prostředí Richard Brabec varoval, že nás čeká opravdu velmi suchý rok, a pokud v květnu nějak podstatnější nezaprší, máme problém. Europoslanec Alexandr Vondra se na problém se suchem podíval z trochu jiné perspektivy. Obul se přitom do Evropské unie.

Sucho? Už bylo! Je to jinak. Saša Vondra rozstřelil Brabce i plány EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: 29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala

Českou republiku letos trápí sucho. Sucho podstatně horší, než v roce 2018. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, připomněl, že se sucho do Českých zemí vracelo opakovaně. Víme to prý i z kronik. Víme, že se vracelo např. v letech 1315, 1417, 1540, 1616, 1718. Později začala přesnější měření a ukázalo se, že období sucha vždy trvalo několik let. Vondra připomněl roky 1808-11, 1834-42, 1868-74, 1904-11, 1917-21, 1947-53. Stejně tak i poslední perioda: 2014-20.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9934 lidí

Europoslanec má za to, že na změny se můžeme adaptovat a částečně dopady sucha mírnit. Podle Vondry by nám pomohlo šetrnější zemědělství, lepší péče o lesy a tak podobně, což by mělo pomoci udržet více vody v krajině, která dnes po hříchu často odtéká z naší vlasti pryč.

Politik se kvůli tomu zlobí na EU, která podle něj kráčí zcela jiným směrem.

„EU se nyní vrací k debatě o zelené strategii (Green Deal). Ekonomický propad v důsledku virové epidemie nastolil téma, co v ní odložit a co ne. Evropská komise teď přišla s návrhem. Pokračovat rychle v boji s klimatem cestou redukce CO2 a jeho 'zeleným‘ financováním. Naopak odložit opatření k větší biodiverzitě, ohleduplnějšímu zemědělství a adaptačním opatřením v krajině. Myslím, že je to špatná strategie. Kvůli suchu by to mělo být přesně naopak,“ napsal Vondra na sociální síti Facebook.

Jedním decheme dodal, proč některé členské země pstupují právě tak, jak postupují.

„Dnešní 'zeleno-klimatickou' politiku táhnou Holanďani, Francouzi, Dánové, Švédi. Ti všichni stojí za Timmermansovým plánem. Poslední mapka ukazuje proč. Je stará pár let a ukazuje, jak změny klimatu ovlivní budoucnost evropských zemí. Západ bude trápit příliš mnoho vody, ale ušetří na topení. Naopak střední Evropa bude trpět suchem a degradací lesů a požáry. Stručně řečeno: první na boji s CO2 mohou vydělat, druzí (my) to zaplatí. Ano, je to možná zjednodušené, ale platí to,“ shrnul situaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…