"Protože proběhla po volbách asi třetinová obměna ve vedení měst a obcí, chceme přítomné seznámit s činností Svazu měst a obcí a s tím, co se nám povedlo,“ vysvětlil Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí. A velice nedávno se svazu podařilo podepsat s Úřadem práce ČR memorandum o vzájemné spolupráci. Obce mohou díky úřadům práce vytvářet například pozice pro veřejně prospěšné práce. "Zaměstnanosti se budou letos více věnovat všechna krajská setkání, odborníci z úřadů práce na nich představí starostům aktuální situaci, co se týče zaměstnanosti v dané oblasti, včetně možnosti společně vytvářet nová pracovní místa. Aby se vyplatilo pracovat, nikoliv zůstávat na sociálních dávkách,“ upozornil Jiránek.
Podstatou memoranda je užší komunikace při řešení sociálních a životních problémů klientů úřadů práce, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost. "Podporujeme sociální práci obcí s lidmi, kteří se ocitli ve složité životní situaci a následně i v hmotné nouzi,“ ozřejmila Kateřina Sadílková, generální ředitelka Úřadu práce ČR a shodou okolností i ředitelka libereckého úřadu práce. Jednou z cest, jak podpořit zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů, je využití institutu veřejně prospěšných prací. "K 31. lednu 2015 umístil Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček v rámci celé republiky 12 411 lidí,“ upřesnila ředitelka.
"Veřejně prospěšné práce jsou jedním z nejvíce využívaných nástrojů ze strany měst a obcí. Určeny jsou pro uchazeče o zaměstnání především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací,“ vysvětlila. "Na libereckém krajském setkání budu mít prezentaci, na které chci seznámit starosty s pravidly institutu veřejně prospěšné práce i s novinkami v této oblasti,“ objasnila Sadílková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban