Svědectví z problémového předměstí Paříže: Mešity, halál obchody, ale i muslimka v minisukni. A v knihovně hrají Hamlet Kebab

13.03.2016 9:05

REPORTÁŽ Alláh Akbar, Alláh je velký. Je to tam slyšet skoro všude. ParlamentníListy.cz byly v problematickém předměstí Paříže Saint-Denis. Hned vedle stejnojmenné baziliky, kde jsou uloženy kosti francouzských králů, se nachází muslimská modlitebna Tawhid. O teroristech, kteří zde žili, se hovoří s despektem. V barech hraje arabská hudba, ale nabízí se víno. Hodně restaurací a obchodů s potravinami je halál a do knihovny zve plakát na filmovou performanci Hamlet Kebab.

Svědectví z problémového předměstí Paříže: Mešity, halál obchody, ale i muslimka v minisukni. A v knihovně hrají Hamlet Kebab
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nachází se zde stejnojmenná bazilika

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů nebudou návštěvníci s objemnými zavazadly vpuštěni,“ informuje cedule v katedrále svatého Diviše. Toto a ještě několik dalších omezení přímo souvisí s loňskými teroristickými útoky v Paříži. Ostatně právě svatý Diviš byl odjakživa patronem francouzských králů a v bazilice je jich nespočet pohřbeno, takže je místo lákadlem pro turisty a historickým svatostánkem Francouzů. Navíc se nachází na nechvalně známém severním pařížském předměstí Saint-Denis, kde se ukrývali islámští radikálové a teroristé.

Mezi královskými hroby

Osobní prohlídka. U vchodu do katedrály ji provádí sympatický Afrofrancouz, který jakoby se za ni kradmým pohledem omlouval. Po gotické katedrále se trousí skupinky turistů, některé ženy jsou zahaleny hidžábem. Do zadní části gotického kostela a jeho krypty se projde přes pokladnu. Právě zde jsou v hrobkách uchovány ostatky králů, které přibližně zpodobňují sochy na nich. Od zakladatele Franské říše Chlodvíka I. až po Ludvíka XVI. a jeho ženu Marii Antoinettu, kteří byli za Velké francouzské revoluce sťati gilotinou. Sochy obou klečí modlíce se k Bohu.

„Jsme muslimky a tohle nádherné místo se nám moc líbilo. Ukazuje slavnou francouzskou historii. Mnohé generace jej uchovaly až dodnes a doufáme, že se o něj budoucí generace postarají. Děkujeme,“ napsaly do zdejší vzpomínkové knihy Sára a Rania. Venku, ve čtvrti Saint-Denis, kde podle některých odhadů vyznává každý třetí občan islám, začíná sněžit. Jde prý o místo s úplně nejvyšší kriminalitou v celé Francii, kde se nezaměstnanost pohybuje nad deseti procenty.

Nejsme žádný zoo!

Na mapě severních čtvrtí Paříže se to mešitami či různými modlitebními místy pro muslimy jen hemží. Ostatně v Kulturním centru Tawhid nedaleko slavné katedrály se to zase hemží muslimy. Průchodem v bloku domů se člověk dostane k bývalé továrně. Nalevo umývárna pro muže, napravo pro ženy. Právě skončila odpolední motlitba a všichni nazouvajíce boty vycházejí. Na cizince se dívají trochu s nedůvěrou. Uvnitř modlitebny jsou rozlehlé prostory pokryté koberci a směr Mekky je určen televizí, která ukazuje čas ze všech pásem muslimského světa. „Tady není žádné zoo, ani neschováváme teroristy. Modlí se zde hluboce věřící lidé,“ upozorní jeden z mužů s dlouhým vousem. Na reakci, že do křesťanských kostelů se také chodí dívat muslimové, tak proč by to nemohlo být naopak, rozpažením naznačí, že proti tomu nic nemá.

Imámem mešity ve vzdálenější čtvrti Aubervilliers je tuniský podnikatel Hassan Bounamcha. Ten se dlouho zamýšlel, jak pomoci věřícím, kteří se nedokáží odtrhnout od povinností a zajít do mešity k modlitbě. „Modlitba je spása pro duši. Důležitá je koncentrace. Já sám se špatně soustředím,“ vysvětloval a přišel s grandiózním nápadem. Vymyslel skládací mešitu z kartonu a nazval ji Mihrbox podle slova mihráb, což je výklenek ve středu stěny mešity orientovaný ve směru kibly, tedy k Mekce. Psalo se, že ceny se budou pohybovat podle provedení od dvou do dvanácti tisíců korun.

U stadionu, v nálevně

Ulice Boulangerie, tedy Pekařská, v níž mají domy nalevo zazděná okna, vede k národnímu stadionu Stade de France, kde se například v červenci odehraje finálový zápas letošního mistrovství Evropy ve fotbale. Kovový nápis před stadionem, který to připomíná, už je ale celý posprejovaný. Ostatně zde loňského listopadu začaly krvavé teroristické útoky v Paříži. Na stadion plný lidí se třem sebevražedným atentátníkům proniknout nepodařilo, tak se odpálili před ním, přičemž přišel o život jeden člověk. V Saint-Denis ostatně při policejním zásahu zemřeli i strůjce těchto útoků Abdelhaamid Abaaoud a jeho sestřenice.

V ulicích problémové čtvrti je většina obchodů s potravinami a restaurací halál, tedy povolených či přípustných. Ve výloze jednoho z obchodů s výtisky Koránu, jiných svatých knih a s oblečením zve plakát do knihovny na filmovou performanci Hamlet Kebab. Arabská hudba zní nicméně i v některých nálevnách, kde dvojku dobrého červeného třímá v ruce kdekdo. V jedné číšnice, muslimka s odhalenými černými vlasy a v minisukni, na to dost překvapivě: „Víte, my to tak nebereme. Navíc, víno je nesporně nápoj od Boha!“ Multikulturalismus holt má nespočet tváří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …