„Premiér Stefan Löfven po teroristických útocích v Paříži hovořil v televizi o tom, že Švédové byli příliš naivní ve vztahu k radikálnímu islamismu. Krátce po jeho slovech na sociálních médiích doslova explodoval hněv obyvatelstva. Mnozí premiérovi vzkazovali, že naivní byl pouze on a další politici. Lidé poukazovali na to, že kritici přístupu vlády byli označování za fašisty,“ píše Carlqvistová a zmiňuje také klíčovou tiskovou konferenci, na které bylo oznámeno, že Švédsku hrozí teroristický útok. „Šéf zpravodajské služby Anders Thornberg oznámil, že stupeň ohrožení byl zvýšen na čtvrtý z pěti. Panovalo podezření, že do země vstoupil terorista vyškolený přímo Islámským státem.
Politici i zpravodajci dle Carlqvistové následně nabádali veřejnost, aby zachovala klid. Tyto výzvy však prý měly jen malý účinek. „Na sociálních sítích poté kolovaly zvěsti, že policisté svým rodinným příslušníkům doporučovali držet se dalších čtyři až pět dní mimo centrum Stockholmu. Všichni byli přesvědčeni, že hrozba je ve skutečnosti ještě vyšší, než úřady přiznávají. Den poté byl podezřelý terorista zadržen a ukázalo se, že žádal ve Švédsku o azyl. Dokonce žil několik týdnů v azylovém centru ve vesnici Bolidern na severu země. Premiér následně promluvil při svém vystoupení v televizi a přiznal, že za Islámský stát bojuje asi 300 švédských občanů, z nichž se 120 již vrátilo zpět. Dodal, že tito lidé představují bezpečnostní hrozbu,“ uvádí švédská novinářka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro