Řecká tragédie podle matematika Kechlibara začala v roce 1981, když se vlády ujala levice a začala si půjčovat peníze a ty pak rozhazovala plnými hrstmi voličům.
„Skutečným otcem celého zadlužovacího procesu se stal socialista Andreas Papandreu, paradoxně ekonom, absolvent Harvardské univerzity s titulem PhD. Papandreu byl zvolen do úřadu díky příslibu štědrého utrácení. Jelikož chudé Řecko nedokázalo vybrat takové množství daní, začal své plány financovat prodejem státních dluhopisů. Vyneslo mu to ohromnou popularitu mezi voliči: celkem troje volby (1981, 1985 a 1993) dokázal Papandreu vyhrát takovým množstvím hlasů, že v poměrném volebním systému Řecka získal absolutní většinu v parlamentu. Jenže za tu cenu, že celkový státní dluh se více než zčtyřnásobil,“ napsal sdělil matematik.
Právě Papandreu prý nastavil velmi štědrý sociální systém a z českého pohledu v podstatě královské důchody. Zasadil se také o významný nárůst vládních úředníků. Ačkoli tedy vládl „jen“ po 3 volební období, zadělal Řecku na problémy, které budou jeho zemi tížit desítky let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp