Sýrie: Vše je prý úplně jinak, než se nám tvrdí

12.09.2016 11:54

Britský novinář Neil Clark vyvrací největší lži, které podle jeho názoru kolují o syrském konfliktu na Západě. Mimo jiné rozporuje tvrzení, že hlavním viníkem konfliktu je syrský prezident Bašár Asad.

Sýrie: Vše je prý úplně jinak, než se nám tvrdí
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Podle Clarka předně není pravda, že syrská občanská válka i nadále trvá, protože se Západ nerozhodl hned na samém počátku vojensky intervenovat. „I bez přímého bombardování Asadova režimu Západ v masivním měřítku podporoval protivládní povstalce, včetně cvičení a dodávky zbraní, z nichž mnohé skončily v rukách Islámského státu. Západ nejenom že přispěl k nastartování občanské války v Sýrii, ale také ji pomáhá po celých pět let udržovat v běhu,“ píše Clark.

Clark rovněž odmítá svádět veškerou vinu ze započetí konfliktu na Asada, jak tvrdí západní média a politici. „Ve skutečnosti šlo organizátorům údajně prodemokratických protestů od začátku o vyprovokování násilné reakce syrských úřadů. Ve městě Daraa, kde vše začalo, bylo zabito sedm policistů a jenom za první měsíc zahynulo téměř sto vojáků. Mnozí z Asadových oponentů – teroristů – přišli ze zahraničí. Jak by asi v takové situaci reagovala americká vláda?“

„Západ dále tvrdí, že Asad nemá podporu veřejnosti a zůstává u moci jen díky svým diktátorským metodám. Nicméně existuje spousta důkazů, že tomu tak není. Na počátku roku 2012 si plných 55 % Syřanů přálo, aby setrval ve svém úřadu. O dva roky později drtivě zvítězil v prezidentských volbách. V loňském průzkumu jej zase pozitivně hodnotilo 47 % Syřanů. Dalším důkazem o jeho podpoře je skutečnost, že i po 5,5 letech války je stále u moci.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Za lživé označuje Clark také tvrzení, že ruská a syrská vláda fakticky pomáhají Islámskému státu. „Přitom ruská a syrská armáda za poslední rok naopak Islámskému státu způsobily mnohem větší škody než Spojené státy a jeho spojenci. V březnu bylo například osvobozeno starobylé město Palmýra a obě armády dosáhly i mnoha dalších úspěchů,“ připomíná Clark a tvrdí, že teroristům naopak pomáhá Západ. „Námi podporovaní umírnění rebelové jsou podle mnoha měřítek zcela obyčejní teroristé.“

Pouhým mýtem či spíše zcela obyčejnou lží je z pohledu Clarka rovněž tvrzení, že se v Sýrii nachází až 70 000 povstalců. „Říkal to britský premiér David Cameron a tento jeho výrok vejde do dějin, stejně jako výrok Tonyho Blaira z roku 2002. Tehdejší britský premiér tvrdil, že má Irák zbraně hromadného ničení, jež je schopen aktivovat do 45 minut,“ píše Clark a rozporuje také tvrzení, že Rusko intervencí v Sýrii sleduje jen vlastní zájmy, kdežto Západu jde o humanitární účely. „Západ chtěl totiž sesadit Asada dávno před rokem 2011.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…