Tajné služby: Ve čtyřech evropských zemích je 20 teroristických buněk

17.01.2015 9:50

V Německu, Francii, Belgii a v Nizozemsku existuje až 20 spících teroristických buněk se 120 až 180 členy připravenými zaútočit. S odvoláním na své zdroje z tajných služeb v Evropě a na Blízkém východě to oznámila stanice CNN. Evropské a blízkovýchodní rozvědky se domnívají, že bezprostředně ohrožena byla hlavně Belgie a zřejmě Nizozemsko. V pátek policie v několika evropských zemích pozatýkala na 25 lidí.

Tajné služby: Ve čtyřech evropských zemích je 20 teroristických buněk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah v metru

Evropské tajné služby se podle CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii. Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát (IS) jim dal instrukci, aby připravili útoky jako odvetu za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly na IS v Iráku a Sýrii. Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice.

Rozvědky zatím nemají informaci, že existoval přesný příkaz k útokům z minulého týdne, při nichž v Paříži zahynulo 17 lidí. Je prý jen povšechná instrukce: Jděte a něco udělejte.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122.000 policistů, strážníků a vojáků. Belgie má v pohotovosti 150 lidí určených k protiteroristickému zásahu a zvýšila aspoň na měsíc bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň. Na tomtéž stupni je pohotovost i v Nizozemsku. Mluvčí tamní vlády Edmond Messchaert řekl, že existuje "reálná hrozba, ale nikoli informace o konkrétním útoku".

Ve Francii se stále pokoušejí rozkrýt síť lidí, kteří jsou za pařížskými atentáty

Při pátečním zatýkání skončilo v celách 17 osob, které údajně připravovaly akce v Belgii. Třináct z nich bylo zadrženo v Belgii samotné, čtyři pak na dvou místech ve Francii. Dva lidi policie dopadla na jihu Francie v tunelu Fréjus, jímž se chtěli dostat do Itálie.

V Británii na letišti Stansted zadrželi osmnáctiletou ženu kvůli podezření, že připravovala teroristický čin.

Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwrigh v pátek přiznal, že riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby. Státy proto podle něj musejí lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet.

Ve Francii se stále pokoušejí rozkrýt síť lidí, kteří jsou za pařížskými atentáty. Ve vazbě skončilo několik desítek osob. V belgickém Charleroi je zadržován Neetin Karasular, který zřejmě dodal atentátníkům zbraně, protože je prokázáno, že se sešel s vdovou po Amedym Coulibalym. Ten zabil minulý týden na předměstí Paříže jednu policistku a v pátek pak při útoku na židovský obchod čtyři další lidi. Jeho žena Hayat Boumeddieneová uprchla přes Turecko do Sýrie. Coulibaly útok údajně spáchal jménem IS, bratři Kouachiové, kteří útočili na redakci týdeníku Charlie Hebdo a zabili 12 lidí, vraždili jménem odnože al-Káidy z Arabského poloostrova.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…