Tak a je to tady. Válka se Zemanem. Jakub Janda a další šílí, prý je to vážné

05.07.2016 4:47

„Mám z toho trochu pocit, že Evropské hodnoty odstartovaly prezidentskou kampaň. Ale ne jako analytické pracoviště, ale jako jeden z přímých aktérů a účastníků nějakého prezidentského tábora. Takto analytické pracoviště nefunguje. Ať svá tvrzení podloží důkazy. Anebo ať otevřeně řeknou, že mají svého prezidentského kandidáta, a udělají pro jeho zvolení cokoliv včetně nálepkování a denunciací,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček. Reagoval na výroky mluvčího think-thanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy, který mimo jiné napsal: „Miloš Zeman otevřeně hájí zájmy Moskvy a útočí na nejdůležitější strategické bezpečnostní zájmy České republiky. Tohle není žádná hra. To je a bude válka. Čím dřív si to uvědomíme, tím větší šanci máme ji vyhrát.“

Tak a je to tady. Válka se Zemanem. Jakub Janda a další šílí, prý je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Můžeme hlasovat o vystoupení z Evropské unie i NATO

Ostré výroky se snesly na adresu prezidenta Miloše Zemana po jeho vyjádřeních z posledních hodin. Kdy například vyslovil podporu případnému referendu o vystoupení ČR z EU. Na setkání s občany Velkého Meziříčí uvedl: „Byl předložen zákon o obecném referendu. Vystoupil jsem na jeho podporu. Až se jej podaří prosadit, můžete hlasovat o vystoupení z Evropské unie stejně tak, jako to udělali Britové. Můžete i hlasovat o vystoupení z NATO. I když já bych určitě nebyl pro. Mezinárodní terorismus potřebuje ozbrojené akce proti němu. Evropská unie nám dává miliardy korun ročně. Ale na rozdíl od některých politiků jsem pro, aby se konalo. A samozřejmě budu říkat argumenty pro to, aby se v těchto organizacích zůstalo.“ 

Organizování barevných revolucí je zajímavý koníček

V nejnovějším rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se obul do miliardáře George Sorose a amerického velvyslance Andrewa Schapira. O Sorosovi řekl, že některé jeho aktivity jsou přinejmenším podezřelé a nápadně připomínají vměšování se do vnitřních záležitostí. „Organizovat takzvané barevné revoluce v jednotlivých zemích je sice zajímavý koníček, ale těm zemím to přináší víc škody než užitku. Podívejte, jak dopadla Ukrajina po Majdanu. A takové Majdany se připravovaly nebo připravují v řadě zemí, možná i v případě České republiky,“ domníval se prezident Zeman a následně vyjevil svůj pohled na amerického velvyslance: „S panem Schapirem je to trochu tragikomická situace. Považuje se za bojovníka proti korupci. Proč ne. Jenomže každý, kdo jenom trošku zná pravidla americké politiky, ví, že funkcemi velvyslanců zejména v méně významných destinacích jsou zpravidla pověřováni lidé, kteří byli velkými sponzory volební kampaně úspěšného prezidentského kandidáta. Sponzorství samotné za korupci nepovažujeme, ale za korupci už můžeme považovat to, že je pak sponzor odměněn velvyslaneckým postem. Pak lze vyslovit hypotézu, že i pan Schapiro je zapleten do jistého druhu korupce a jeho boj proti korupci v České republice je poněkud pokrytecký.“

Můžeme se stát nedemokratickou antizápadní zemí

„Tak a je to tady. Už začíná být jasné, proč Zeman řekl tolik odporných věcí tento týden. Začal s předvolební kampaní. Celá Zemanova funkce je jen jeho předvolební kampaň ze státního rozpočtu. Nemá nic jiného na práci než sebepropagaci. A peníze na billboardy? Rusové rádi zaplatí. Zeman své hodnoty nijak neskrývá. Otevřeně předvedl celou paletu svých hodnot. Být proti křesťanským intelektuálům, proti EU, NATO. Podpora xenofobie a nacionalismu. Putinismus. To teď zcela otevřeně nabízí občanům,“ ozval se na svém facebookovém profilu jeden z jeho nejradikálnějších kritiků, Tomasz Peszynski. „Už žádné falešné evropanství, antifašismus a údajná touha po sjednocení národa jako v roce 2013. Jeho volební kampaň se potáhne přes všechny blízké volby, které hodlá ovlivnit pro tyto směry. Je to koncept, který vzal Kroměřížské výzvě, jež podobnou metodou chce ovlivnit volby pro zcela opačné hodnoty,“ konstatoval.
Stále více podle něj nelze odolat spiklenecké teorii o tom, že Zemanova kampaň má rovněž za cíl právě odvést pozornost od voleb parlamentních. „Proto mu nemůžeme skočit na špek a řešit jenom jeho. Musíme propagovat zmíněné hodnoty neustále a snažit se ovlivnit volby. Za příští rok a půl se celá země může změnit. Na začátku roku 2018 můžeme být nedemokratickou nacionalistickou antizápadní zemí, kterou jako třešničku na dortu dozdobí Zeman dalších pět let na Hradě. Nebo možná již navždy. A tomu musíme zabránit,“ burcoval Tomasz Peszynski a dodal: „Vážení přátelé, 18 měsíců trvající bitva právě začala. Všechno, nebo nic. Teď, nebo nikdy.“ 

Přesně kopíruje pozice Kremlu

Ještě dříve se – hlavně k Zemanovým výrokům při návštěvě Vysočiny – vyjádřil i další jeho velmi slyšitelný kritik, Jakub Janda, mluvčí think-thanku Evropské hodnoty. „Přestaňme se už tvářit, že u Miloše Zemana je hlavním problémem, že se chová jako buran nebo že s ním nesouhlasíme. Začněme si dávat jedna a jedna dohromady. Přesně kopíruje pozice Kremlu. Jako jediný prezident státu NATO dodnes popírá ruskou organizovanou vojenskou přítomnost na Ukrajině.
Jeho kancelář je hrozbou pro ČR. Dva jeho nejvyšší pobočníci nedostali nebo ztratili bezpečnostní prověrku. Lísá se k diktátorskému režimu, který má na svědomí téměř 10 000 mrtvých na Ukrajině, a otevřeně vyhrožuje našim spojencům.
Bezdůvodně útočí na naše nejbližší spojence. Na ty, kteří jsou podle našich strategických dokumentů garanty naší bezpečnosti. Ignoruje posudky české kontrarozvědky, kdo je bezpečnostní hrozbou pro náš stát. Legitimizuje konspirační teorie. Jak jinak než zaměřené proti našim spojencům. Nejvíc se kamarádí s bolševiky a extrémní pravicí,“ bombarduje kritickými výtkami Zemana.

Tohle není žádná hra. To je a bude válka

„Udělá cokoliv“, aby bylo referendum o vystoupení z EU a z NATO. Nejde jen o sérii náhodných podivností. Jde o koordinovaný systematický útok na ukotvení naší země v západních bezpečnostních institucích. Tenhle zástupce zájmů Ruské federace nesmí dalších pět let měnit naší geopolitickou orientaci a naši bezpečnost. Musíme mu v tom všemi legálními prostředky zabránit. A nazývat věci pravými jmény: Miloš Zeman otevřeně hájí zájmy Moskvy a útočí na nejdůležitější strategické bezpečnostní zájmy České republiky. Tohle není žádná hra. To je a bude válka. Čím dřív si to uvědomíme, tím větší šanci máme ji vyhrát,“ pokračoval ve své velice dramaticky laděné výzvě Jakub Janda. Pár dní předtím v anglickém textu pro server EUobserver.com napsal, že pokud se prezident spojí s Andrejem Babišem, mohla by vzniknout nejsilnější politická proruská struktura v rámci celé EU a NATO. „Pakliže se Miloš Zeman udrží u moci, mohl by Babiše přitáhnout na svou proruskou oběžnou dráhu. Tato neformální koalice by mohla udělat nevratný geopolitický posun České republiky,“ obával se.

Aby se Zeman nepřepočítal jako Cameron

Tyto výroky okomentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek. „Přijde mi jako normální, že se tvrdě vyjadřuje Miloš Zeman na adresu svých oponentů a oni zase proti němu. To je prostě politika. Obě dvě skupiny mají na své postoje nárok,“ zmínil. Zemanovy výroky o referendu ohledně EU a NATO přijdou Jelínkovi jako neprozíravé. „Spoustě voličů může připadat podivné, že se staví do stejné pozice jako britský premiér David Cameron, který je konzervativec a nikoliv levicový politik. A pak – ono to Cameronovi příliš nevyšlo – předpokládal, že se lidé uspokojí referendem a Británie v Evropské unii zůstane. Podobným způsobem by se mohl přepočítat i Miloš Zeman. Nejsem si jistý, jestli tohle je prozřetelný politický postoj. Ale Miloš Zeman na něj má právo, protože se představuje jako zásadní podporovatel přímé demokracie ve všech okamžicích. Takže to do kontextu jeho výroků a myšlení docela dobře zapadá,“ vysvětlil.

Kdysi měl Klause, dnes pošilhává po Babišovi

Spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše je podle Jelínka přirozené a vzájemně výhodné. „Navzájem si můžou v ledasčem pomoci. Mají často podobný tábor podporovatelů a k řadě otázek se velmi podobně vyjadřují. Miloš Zeman má navíc potřebu mít v politice nějakého silného sparingpartnera. Jak měl kdysi Václava Klause, tak dnes podobně pošilhává po Andreji Babišovi. Ve kterém vidí silného politika, se kterým může spoustu věcí dokázat. O hodně věcí se s ním klidně může přít, ale Miloš Zeman je posedlý silnými politickými osobnostmi. A za takovou považuje Andreje Babiše. Ačkoliv já si myslím, že Andrej Babiš je více osobnost mediální než politická. Ten politický základ, jaký jsme mohli číst u Václava Klause, u Andreje Babiše není.“

Co se týče Ruska – žádné zvláštní paranoie politolog nepropadá. „I kdyby tomu tak bylo, tak žádné dvě politické osobnosti podle mě nemůžou dostat republiku na nějakou jinou trajektorii někde do sféry ruského vlivu. Toto riziko je zbytečně zveličováno. Na to, že různí politici hájí zájmy různých geopolitických velmocí, proudů či myšlenkových táborů, už jsme si zvykli. Hlavně jde o to, aby existovala v českém prostředí určitá rovnováha, aby tady všichni nebyli hujersky proruští nebo hujersky proameričtí. Nějaké vychýlení z té normy by podle mého nemohli přivodit ani Miloš Zeman s Andrejem Babišem,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Argumenty jako z říše snů

Jeho politologický kolega Jan Kubáček se podivoval nad vyhraněným postojem Jakuba Jandy, mluvčího think-thanku Evropské hodnoty. „Je to instituce, která hodně zdůrazňuje svoji odbornost. Jsem také kritický k některým výrokům hlavy státu, protože si myslím, že prezident by měl používat jiný slovník. Vážit své výroky na lékárenských vahách, protože mají často dopad i do zahraničí. Ještě více jsem ale kritičtější na adresu nás, odborníků, analytiků, kteří by měli hájit profesionalitu toho řemesla a určitou neutralitu. To je případ pana Jandy. Pokud budu tvrdit, že jsem odborná analytická instituce, tak bych měl používat jednak jiné výrazivo a hlavně mít to zdokumentováno, mít na svá tvrzení důkazy. Musím se zastat jak prezidenta, tak vicepremiéra. Argumenty, které tam padají, jsou jako z říše snů. Nejsou ničím podložené, využívají klasickou metodu manipulace, a to je nálepkování. Tak by to nemělo být,“ zdůraznil pro ParlamentníListy.cz. „Mám z toho trochu pocit, že Evropské hodnoty odstartovaly prezidentskou kampaň. Ale ne jako analytické pracoviště, ale jako jeden z přímých aktérů a účastníků nějakého prezidentského tábora. Takto analytické pracoviště nefunguje. Ať svá tvrzení podloží důkazy. Anebo ať otevřeně řeknou, že mají svého prezidentského kandidáta a udělají pro jeho zvolení cokoliv včetně nálepkování a denunciací,“ doplnil.

Netlačme se tam, kam nemusíme

Požadavek referenda je podle Kubáčka legitimní. „Pověstný ďábel se však skrývá v detailu. Nesmírně je důležité, jaká by byla podoba toho referenda. Jak by bylo závazné, jaký by byl povinný nárok na účast a na souhlas či odmítnutí. Musíme si uvědomit, že teď takovým volným výstřelem pro či proti referendu se připojujeme k nejisté situaci kolem Spojeného království. A to není dobře. Teď se ukazuje, jak Londýn doplácí na to, že nemá ten pověstný krok bé. Nemá vše rozváženo. Místo toho, abychom byli umírněnější, nevstupovali bezprostředně do toho sporu a nepřihlašovali se bezprostředně do té nejistoty, tímto to děláme. Referendum je naprosto legitimní přirozený nástroj politického procesu, ale je důležité, jak je nastavené, jakou má vážnost. A hlavně musíme mít promyšleno, co by to všechno znamenalo. Byl bych nerad, aby Česká republika byla zemí, kde se s tímto tématem politikaří a destabilizují se mnohá očekávání. Podívejme, co to udělalo s pověstí Spojeného království. Zbytečně bych se netlačil tam, kam nemusíme,“ objasnil.

O spojenectví Andreje Babiše s Milošem Zemanem Kubáček uvedl, že je to partnerství z rozumu. „Není všeobjímající, je strategické. Miloš Zeman vybírá všechny proměnné. Ctí hlavně svůj zájem, což se ukázalo teď. Nechtěl být ve stejné situaci jako pravice, kterou Andrej Babiš zastoupil. Nechce být v podobě sociální demokracie, kterou teď Andrej Babiš v podstatě vysává, a proto neumožnil jakýkoliv mimořádný scénář. Partnerství tam je, ale nárazově, limitovaně, kdy je výhodné pro oba,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…