Tak pozor: Ty lodičky, co čekají na migranty u břehů Afriky, nepřiplouvají jen tak. Je tu odhalení

30. 3. 2017 8:37

Itálie a Řecko vysílají SOS a shodně konstatují, že jejich možnosti přijímat uprchlíky jsou vyčerpány. Vlády obou zemí navíc obviňují neziskové organizace placené Georgem Sorosem, že spolupracují s pašeráky na převážení migrantů z Afriky. Tématu se věnuje americká zpravodajská televize Fox News.

Tak pozor: Ty lodičky, co čekají na migranty u břehů Afriky, nepřiplouvají jen tak. Je tu odhalení
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Zejména Itálie představuje vstupní bránu do Evropy pro migranty, kteří se rozhodli vydat vstříc ke svému vysněnému ráji po moři. Do poloviny března k evropským břehům podle údajů Mezinárodní organizace pro migranty připluly lodě s více než dvaceti tisíci migranty, z nichž šestnáct tisíc skončilo právě v Itálii. Další lodě potom zakotvily u řeckých a v menším počtu také u španělských břehů.

Těžkou zkoušku představuje migrační vlna především pro Řecko, které se ještě nestačilo vzpamatovat z hluboké ekonomické krize. Řecký ministr pro migraci Jannis Mouzalas v nedělním rozhovoru pro německý týdeník Spiegel uvedl, že země již není schopna přijímat žádné další migranty. Fakticky tak připustil, že Atény nejsou schopny dostát závazkům dublinské smlouvy, podle které musí požádat migranti o azyl v první zemi, kam dorazí.

„Můžeme poskytnout ubytování pro 60 000 migrantů, ale bylo by chybou toto břemeno ještě navyšovat jen s ohledem na nutnost plnit dublinské dohody. My prostě nejsme schopni se vyrovnat s příchodem dalších desítek tisíc migrantů. Naše země se po bouřlivých událostech v minulých letech právě dává dohromady. Nenuťte nás, abychom museli čelit opětovným rozmíškám a rozdělování společnosti,“ uvedl mimo jiné Mouzalas

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Anketa

Jste pro to, aby na základních školách byla zřizována funkce ,,koordinátor multikulturní výchovy"?

1%
99%
hlasovalo: 15917 lidí

Alarmující situace panuje také v Itálii, která dle Fox News v posledních třech letech přijala půl milionu migrantů. Část viny podle italských úřadů padá i na humanitární a charitativní organizace placené americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, které údajně spolupracují s pašeráky lidí. Mluvčí Sorosovy Open Society Foundations nicméně Fox News sdělil, že jejich partneři rozhodně migrantům v ilegálním překonávání hranic nepomáhají.

Italské úřady přesto tvrdí, že některé nevládní organizace působí v podstatě jako „taxi služby“. Údajně nabírají uprchlíky jen pár kilometrů od afrického pobřeží a následně je přepravují přes Středozemní moře do Itálie, místo aby je vrátily zpátky do Afriky. „Neziskové organizace by je měly převážet na nejbližší možná místa, tedy na Maltu či do Tunisu. Pokud vláda něco neudělá, budeme do konce roku zavaleni dalšími desítkami tisíc migrantů,“ řekl pro Reuters Paolo Grimoldi z Ligy Severu.

Důkazy o podílu lodí neziskových organizací na ilegálním pašování migrantů přinesl v polovině ledna nizozemský think-tank Gefira, který v říjnu a listopadu pomocí speciálního automatického identifikačního systému (AIS) monitoroval pohyb lodí ve Středozemním moři. Výsledky dvouměsíčního monitoringu skutečně potvrdily, že některé neziskové organizace místo zachraňování topících se migrantů provozují v podstatě „kyvadlovou lodní dopravu“ mezi Afrikou a Evropou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…