Tak tohle Merkelovou před volbami nepotěší. Opět se ozvali Rakušané, a tentokrát jí vyhubovali skutečně od plic

11. 3. 2016 12:09

Rakousko ústy své ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitner ostře kritizovalo navrhovanou dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem, která by údajně měla přinést řešení migrační krize. Mikl-Leitner doslova poznamenala, že Evropa „hází své hodnoty přes palubu“.

Tak tohle Merkelovou před volbami nepotěší. Opět se ozvali Rakušané, a tentokrát jí vyhubovali skutečně od plic
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

„Jsem k připravované dohodě velmi kritická. Vážně by mě zajímalo, jestli si dostatečně vážíme našich hodnot, když je tímto způsobem házíme přes palubu,“ prohlásila ministryně vnitra pro veřejnoprávní rozhlasovou stanici po setkání zástupců EU a Turecka na summitu v Bruselu. Ankara na společném jednání navrhla systém, v rámci kterého by došlo k přesídlení jednoho syrského uprchlíka z tureckého tábora výměnou za každého Syřana, kterého Turecko přijme z Řecka.

Jak uvádí server TheLocal.at, Ankara na oplátku požaduje po Bruselu další miliardy eur, umožnění bezvízového styku do schengenského prostoru a urychlení procesu jednání o vstupu země do Evropské unie. „Mnozí však tyto požadavky kritizují a považují je spíš za vydírání. Poukazují přitom na problémy Turecka v oblasti lidských práv, oklešťování nezávislosti médií a také na nehumánní zacházení s kurdskou menšinou,“ dodává TheLocal.at.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Rakouská ministryně vnitra Mikl-Leitner mimo jiné jen několik dní před začátkem summitu poukazovala na razii turecké policii v redakci deníku Zaman a použití slzného plynu a vodních děl proti protestujícím. „Je přinejmenším sporné, pokud se Turecko zmocní deníku kritického vůči vládě a o tři dny později si v Bruselu klade takové podmínky. Měli bychom snad za to Ankaru odměnit uvolněním vízového styku?“ podivovala se rakouská ministryně.

Návrhy Turecka mimo jiné označili za vydírání bývalý europoslanec za ČSSD Libor Rouček či předseda KSČM Vojtěch Filip. Naopak premiér Sobotka uvažovanou dohodu, která by měla být dotažena do konce na dalším summitu 17. a 18. března, hájí. Mezi hlavní zastánce této dohody patří na mezinárodním poli její hlavní iniciátorka, německá kancléřka Angela Merkelová. Jestli ovšem mají pro její plány stejné pochopení i němečtí voliči, to se ukáže již tuto neděli, kdy se konají volby ve třech spolkových zemích. A právě řešení migrační krize se do jejich výsledků promítne v největší míře.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

12:21 Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

V nedělní Partii FTV Prima se setkali poslanec Dominik Feri (TOP 09) a místopředseda hnutí Starostov…