Tak vy máte raději Putina než Merkelovou? Komentátor, exnáměstek Jana Rumla, účtuje po průzkumu s národem

28. 1. 2016 15:52

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k výsledkům průzkumu STEM oblíbenosti zahraničních státníků a významných osob. „Češi milují papeže Františka? Zázrak. Putina si oblibují víc než Merkelovou? Nesoudní, slepí,“ podotýká s tím, že to je zároveň postoj, který svědčí o naprosté lhostejnosti k demokracii a svobodě.

Tak vy máte raději Putina než Merkelovou? Komentátor, exnáměstek Jana Rumla, účtuje po průzkumu s národem
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Papež František je oblíbený u 74 % dotázaných. „Jako ukázková schizofrenie se jeví fakt, že na druhém místě přistál slovenský premiér Robert Fico. Tedy pravý opak současného papeže. A ještě jedna zarážející a prvnímu místu naprosto neodpovídající věc: Ruský prezident Vladimir Putin je u nás podle průzkumu oblíbenější než německá kancléřka Angela Merkelová. Hůř než ona si vedl už jen předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi se zbláznili?“ ptá se Fendrych, který kromě komentování dělal též náměstka na ministerstvu vnitra Janu Rumlovi.

„Začněme vítězem té pomyslné ‚soutěže‘ o nejoblíbenější zahraniční osobnost. Proč proboha papež František? Jsme údajně nejsekulárnější, nejméně věřící národ na světě. Jak si můžeme vybrat za hvězdu symbol nejrozšířenější odnože křesťanské víry? Neznamená to náhodou, že o něm lidé vlastně nic nevědí?“ poznamenává Fendrych. Vždyť přeci, jak píše, papež se zastává uprchlíků, žádá o pomoc pro ně, a český postup je zcela opačný. Češi také podle Fendrycha vnímají katolickou církev, jíž je hlavou, za zlodějku, která hamouní. 

„S papežem Františkem si četní dotazovaní pravděpodobně spojují slova jako ‚chudoba‘, ‚skromnost‘. Jeho postoj k uprchlíkům zatím většinou nezaznamenali. Asi se jim líbí, jak vyzývá církev, aby byla nemajetná a nápomocná,“ dodává. „I přes onu neinformovanost a hrubé zjednodušení papežovy osobnosti je podivuhodné, že ho místní lidé vybrali jako nejoblíbenějšího. Pro katolickou církev, dokonce pro tuzemské křesťany obecně, je to dobré znamení. Křesťan už nemusí být jen podezřelý či svatoušek, ale v některých případech dokonce uznávaný,“ dodává ke jménu papeže. 

Pozastavuje se následně nad jménem druhého, slovenského premiéra Roberta Fica. „Ten má uprchlíky a chudé rád asi tak stejně jako mozkovou mrtvici. Muž síly a manipulace. Pomáhat cizím se mu ze zásady nechce,“ říká.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…