Takhle to bylo s hloupým Viktorem Janukovyčem. Ransdorf se podíval na začátek krize na Ukrajině

18.08.2014 16:11

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč byl mimořádně chamtivý a hloupý, píše europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). Ve svém textu, který je prvním dílem série textů o Ukrajině, vysvětluje příčiny a průběh ukrajinské krize a ukazuje na skupinu oligarchů, kteří měli větší roli, než si ostatní myslí.

Takhle to bylo s hloupým Viktorem Janukovyčem. Ransdorf se podíval na začátek krize na Ukrajině
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Anketa

Bude koncem roku 2017 Andrej Babiš ještě v politice?

hlasovalo: 6417 lidí

Podle Miloslava Ransdorfa se Viktor Janukovyč pokoušel o různé kombinace, například když na počátku pustil do politické hry radikálního nacionalistu Oleha Ťahnyboka. „Myslel si, že může současně hrát se Západem i s Ruskem a oba obehrát. Nepochopil, že jde o všechno, a zastavil čištění Majdanu v domnění, že se s Američany nějak dohodne o ‚své‘ miliardě. Janukovyč  nereagoval na bankovní krizi (2011), ani na průmyslovou krizi (2012), která odstartovala střety mezi oligarchy. Ti zahájili boj mezi sebou o to, komu se podaří otevřeně převzít moc. Což se jim podařilo,“ popisuje ve svém textu.

V roce 2010 bylo na Ukrajině osm dolarových miliardářů, o rok později už 21. „Hlavními sponzory Janukovyče byli Rinat Achmetov (jeho majetek se odhaduje na 16 miliard dolarů) a Dmytro Firtaš. Achmetov se věnoval kontrole vlády a Firtaš kontrole prezidentovy administrace,“ doplňuje Ransdorf.

Celý text si PŘEČTETE ZDE.

„V oligarchické struktuře hrála svou roli také Janukovyčova rodina. Kontrolovala celní záležitosti, zemědělství, infrastrukturu. Ve srovnání s jinými oligarchy byl Janukovyč `chudák`, ale měl velkou moc a z ní čerpal ekonomické výhody. Janukovyč poskytl oligarchům nové možnosti i tím, že zlikvidoval zbytky sociálního státu, který rozvraceli všichni předchozí prezidenti od Kravčuka přes Kučmu až po Juščenka. Janukovyč sociální stát dorazil,“ vysvětluje europoslanec.

„Janukovyč byl mimořádně chamtivý a mimořádně hloupý. Proti moci oligarchů se mohl opřít o občany a drobné podnikatele, ale jeho skupina ostře zvýšila daně nejen středním podnikatelům, ale i živnostníkům a drobným (i nejdrobnějším) podnikatelům. ‚Rodině‘ bylo nutno platit 60 %!  Mnozí z těch, kteří protestovali na Majdanu, tam šli právě z těchto finančních důvodů,“ ukazuje na příčiny ukrajinské krize Ransdorf.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pan

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…