Takto Rusové vyrábějí propagandu. Americký novinář se nechal najmout a sepsal unikátní svědectví

03.06.2015 21:31 | Zprávy

Adrian Chen, novinář a spisovatel, podnikl investigativní reportáž do hlubin ruského trollingu. Rusko totiž ze šíření dezinformací udělalo výnosný byznys, kterým se dnes zabývá nejedna společnost. A co je jejich cílem? Aby na internetu už vůbec nikdo nepoznal, co je pravda a co lež. Podrobnou reportáž uveřejnil deník New York Times.

Takto Rusové vyrábějí propagandu. Americký novinář se nechal najmout a sepsal unikátní svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Všechno začalo ráno 11. září minulého roku, kdy několik představitelů bezpečnostních úřadů v Louisianě dostalo SMS ohledně úniku toxických chemikálií s odkazem na webové stránky columbiachemical.com.

Dané místo je domovem mnoha chemických továren, tedy nešlo o nic tak překvapivého. Avšak žádné oficiální zprávy nevyšly. Mezitím na Twitteru plynuly zprávy ze stovek účtů o ohromné explozi, která se stala v Columbia Chemicals, začal se používat i hashtag #ColumbianChemical, pod kterým se srocovaly informace o výbuchu a výpovědi očitých svědků. Na některých z nich byla i videa explozí či černého dýmu, například z kamery blízké čerpací stanice.

Novinky o úniku zaplavily Twitter spoustě politiků i novinářů, objevovaly se obrázky webových stránek CNN s aktuálními informacemi o výbuchu a na jejich základě adresáti zpráv šířili další poplašné tweety. Dokonce se objevilo i video, na kterém se bojovníci Islámského státu přihlásili k odpovědnosti za výbuch. Kdo si však dal tu práci a podíval se na webové stránky CNN, zjistil, že se nic takového nestalo. Všechno to byl podvod. Fotky, videa, screenshoty, zprávy...

Šlo o vysoce koordinovanou dezinformační kampaň, do které byly zapleteny desítky falešných účtů na sociálních sítích, které cílily na konkrétní osoby, tak aby se jim dostalo co největší pozornosti. Vznikly i přesné kopie webových stránek různých tiskových agentur, aby celá akce působila důveryhodně.

Podobných zpráv se v následujících měsících objevilo víc, mezi nimi například o epidemii eboly, propuknuvší v Atlantě. K šíření paniky pak přispěly stejné twitterové účty, které šířily zprávy o výbuchu v továrně. Opět se vším všudy, videa, fotky, falešné reportáže a #EbolaInAtlanta byl chvíli velmi populární. Internetem proběhlo i video, na kterém jsou lidé v ochranných oblecích, jak odnášejí oběť viru z letiště. Hrála v něm nová písnička od Beyoncé a na videu byla i dodávka s logem místního letiště.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…