Vedle návštěvy mešit, kostelů a obchodů si v táboře mohou uprchlíci zajít k holiči, či si dokonce nabíjet své mobilní telefony, čehož v hojné míře využívají. Mobilní telefon je jediná možnost, jak být v kontaktu se svými příbuznými v rodné zemi či Velké Británii, kam většina z nich směřuje. Život v táboře probíhá rutinním způsobem a skládá se z čekání na pravidelné dodávky jídla od místních úřadů a přípravy na večerní pokusy dostat se kanálem vedoucím pod průlivem La Manche do vysněné Velké Británie. Jak uvádí britský deník, včera svůj cíl úspěšně splnilo asi 600 z nich. Ne všichni však mají podobné úmysly. „Já se nesnažím dostat na druhou stranu,“ říká mladý Nigerijec Zimako Jones, který hovoří francouzsky a zřídil proto v táboře školu, kam zatím chodí asi 20 studentů.
V důsledku přítomnosti uprchlíků v tunelu spojujícím Francii s Velkou Británií dochází podle Daily Mail ke zpoždění vlaků o více než 2,5 hodiny. Vlaky zdržují samotní uprchlíci, ale také namátkové kontroly policie. Například včera ráno došlo ke zpoždění vlaků o dvě hodiny, protože tunel zaplavila organizovaná skupina asi dvou set ilegálních imigrantů. „Vyzývaly úřady k otevření hranic a požadovali volný průchod do Velké Británie. Dalších asi 1700 uprchlíků se pokoušelo překonat plot obklopující tunel. Po přivolané policii házeli kameny, přičemž zranili jednoho francouzského policejního důstojníka. Ten musel být později hospitalizován s tržnou ránou na obličeji. Navzdory snaze policie se podařilo 700 ilegálům dosáhnout hlavního vlakového terminálu,“ uvádí Daily Mail.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro