S varováním před proruskou propagandou v českém prostředí přicházejí čím dál častěji jak prozápadně orientovaní politici, tak nejrůznější komentátoři, kteří neskrývají obavy z toho, že by si lidé mohli tvořit jiné názory, než veřejnosti předkládají domácí mainstreamová média. V této souvislosti zaujal mediálního analytika Radima Hrehu ojedinělý požadavek, který nastolil v Praze žijící americký novinář Erik Best, zda není v takovém případě třeba upozorňovat i na možnou propagandu z druhé strany.
Podle Besta bychom měli znát předpojatost jednotlivých komentátorů: "A jestli nějaká webová stránka má peníze od ruské vlády, tak bychom to měli vědět. Zároveň ale, jestli má nějaké médium peníze od americké či evropské strany s cílem podporovat protiruskou propagandu, tak bychom to také měli vědět,“ konstatoval Erik Best. "Best tak tlumočil základní principy poskytování objektivních a všestranných informací, v tomto případě zpravodajství o ukrajinské krizi,“ říká pro ParlamentníListy.cz Radim Hreha.
Rady veřejnoprávních médií místo kontroly televizi i rozhlas obhajují
Upozorňuje na to, že hlavním mediálním kamenem je proto otázka, proč veřejnoprávní média realizují svoji misi v rozporu s vizí, kterou jim ukládají zákony o ČTK, České televizi nebo Českém rozhlase. "Odpověď je nasnadě: Protože to po nich nevyžadují jejich rady. Radní veřejnoprávních médií – čest výjimkám – totiž vnímají své zastupování veřejnosti v rámci kontroly příslušného média jako obhajobu jeho 'nezávislosti' před kritikou 'několika jednotlivců',“ vysvětluje bývalý ředitel Slovenské televize.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník