Takto u nás prý probíhá kontrola ČT a rozhlasu. Objednané průzkumy, podivné statistiky. Zkušený televizní ředitel Hreha nabízí originální řešení

22.03.2015 17:49 | Zprávy

Veřejnoprávní média realizují svou misi v rozporu se zákony o České televizi a Českém rozhlase, protože jim to umožňují členové příslušných rad. Ti podle mediálního analytika Radima Hrehy vnímají své zastupování veřejnosti při kontrole ČT a ČRo jako obhajobu jejich nezávislosti před kritikou. Zajímavým krokem by mohlo být informování o náklonnosti konkrétních sdělovacích prostředků k Moskvě nebo Washingtonu, stejně jako o tom, kým byli vyškoleni jednotliví novináři.

Takto u nás prý probíhá kontrola ČT a rozhlasu. Objednané průzkumy, podivné statistiky. Zkušený televizní ředitel Hreha nabízí originální řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

S varováním před proruskou propagandou v českém prostředí přicházejí čím dál častěji jak prozápadně orientovaní politici, tak nejrůznější komentátoři, kteří neskrývají obavy z toho, že by si lidé mohli tvořit jiné názory, než veřejnosti předkládají domácí mainstreamová média. V této souvislosti zaujal mediálního analytika Radima Hrehu ojedinělý požadavek, který nastolil v Praze žijící americký novinář Erik Best, zda není v takovém případě třeba upozorňovat i na možnou propagandu z druhé strany.

Podle Besta bychom měli znát předpojatost jednotlivých komentátorů: "A jestli nějaká webová stránka má peníze od ruské vlády, tak bychom to měli vědět. Zároveň ale, jestli má nějaké médium peníze od americké či evropské strany s cílem podporovat protiruskou propagandu, tak bychom to také měli vědět,“ konstatoval Erik Best. "Best tak tlumočil základní principy poskytování objektivních a všestranných informací, v tomto případě zpravodajství o ukrajinské krizi,“ říká pro ParlamentníListy.cz Radim Hreha.

Rady veřejnoprávních médií místo kontroly televizi i rozhlas obhajují

Upozorňuje na to, že hlavním mediálním kamenem je proto otázka, proč veřejnoprávní média realizují svoji misi v rozporu s vizí, kterou jim ukládají zákony o ČTK, České televizi nebo Českém rozhlase. "Odpověď je nasnadě: Protože to po nich nevyžadují jejich rady. Radní veřejnoprávních médií – čest výjimkám – totiž vnímají své zastupování veřejnosti v rámci kontroly příslušného média jako obhajobu jeho 'nezávislosti' před kritikou 'několika jednotlivců',“ vysvětluje bývalý ředitel Slovenské televize.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčte. U vás tolerujete nacistické Waffen-SS. Rána z Ficova Smeru Kallasové

11:40 Mlčte. U vás tolerujete nacistické Waffen-SS. Rána z Ficova Smeru Kallasové

Účast slovenského premiéra Roberta Fica na oslavách vítězství nad fašismem v Moskvě vyvolala v Evrop…