Tělo Češky zabité v Egyptě je v Česku, případ bude řešit policie

01.08.2017 12:43

Tělo Češky zabité v Egyptě bylo dnes převezeno do Česka. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Česká turistka zemřela minulý týden na následky útoku na pláži v Hurghadě. Dnes se s její rodinou setká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká diplomacie už v souvislosti s útokem žádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé. Případem se nyní bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Tělo Češky zabité v Egyptě je v Česku, případ bude řešit policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

„Věcí se zabývá náš útvar (NCOZ SKPV), kdy dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Nyní probíhají úkony trestního řízení, které v tuto chvíli nebudeme specifikovat,“ dodal.

Podle informací ČTK bude zřejmě provedena pitva. Podobně postupovala policie také u čtyři roky starého případu, kdy v Egyptě zemřela žena a její dcera. Pitvu provedli znalci v Egyptě. Po převozu těl obětí do České republiky úkon zopakovali také jejich čeští kolegové.

S rodinou zesnulé české turistiky se odpoledne setká šéf české diplomacie. Pozůstalým chce kondolovat a také je seznámit s postupem ministerstva. Dosud Černínský palác poslal Káhiře dvě nóty. O víkendu o jejich obsahu telefonicky hovořili ministři zahraničí obou zemí.

Praha žádala vyjasnění okolností útoku, který se stal 14. července v Hurghadě. „Chceme vědět, jaký měl pachatel motiv a jestli nepatřil k teroristické organizaci,“ řekla dnes ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

O víkendu zahraniční agentury Reuters a AP informovaly o tom, že pachatel útoku byl spojený s teroristickou organizací Islámský stát. Ministerstvo zahraničí zprávu označilo za spekulaci. „Vyšetřování stále není uzavřené,“ podotkla dnes Lagronová.

Česká republika diplomatickou cestou požádala také o zprávu z pitvy, kterou v Káhiře provedli egyptští lékaři. Ta bude podle Lagronové určena zejména rodině. „Byli bychom rádi, kdyby egyptská vláda zvážila nějakou formu odškodnění rodiny,“ doplnila Lagronová další z českých požadavků, o němž mluvil i ministr Zaorálek. Egyptský velvyslanec v Česku minulý týden Zaorálkovi slíbil, že se zasadí o to, aby egyptská strana Česku vyhověla.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…