To bude velké! Informace o prvním setkání Trump–Putin. Ten druhý si prý mne ruce

27.06.2017 10:30

Prezident Spojených států Donald Trump by podle všeho rád uspořádal okázalé setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba politici se potkají na summitu zemí G20 v německém Hamburku. Trump však nechce, aby se jednalo jen o jakési neformální setkání, ale o velkou schůzku dvou státníků s diplomatickými přípravami. které k tomu patří. Zkrátka, velké setkání s velkou parádou. Informuje o tom agentura AP.

To bude velké! Informace o prvním setkání Trump–Putin.  Ten druhý si prý mne ruce
Foto: koláž Daily Mirror
Popisek: ,,Z cesty!!!!" Donald J. Trump na summitu NATO

Donald Trump by na summitu zemí G20 v Hamburku rád uspořádal velké setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Se vším, co k tomu patří. Část Trumpovy administrativy z toho není nadšená, a to ani trochu. Mají totiž strach, co by se mohlo v Hamburku přihodit. Trump už při setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem ukázal, že občas neumí mlčet a sdělí hostům velmi citlivé informace. I když to nejsou spojenci.

U části americké administrativy proto panuje obava, co všechno by mohl Trump Putinovi říci. Druhá část administrativy však Trumpův záměr plně podporuje a volá po uspořádání americko-ruských strategických rozhovorů v Hamburku. Podobné rozhovory se přitom mezi prezidenty příliš často neodehrávají. Poslední schůzka  na této úrovni  proběhla v roce 2015 mezi Barackem Obamou a Vladimirem Putinem. Státníci diskutovali o situaci v Sýrii.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Uspořádání strategických rozhovorů v Hamburku by mělo své výhody i nevýhody. Zastánci takového setkání mohou tvrdit, že setkání tváří v tvář může obrousit hrany ve vzájemných vztazích a ukázat, že proti vám sedí také člověk z masa a kostí, se kterým se dá mluvit.  

Nevýhodou takového setkání bude, že Trump Putinovi prozradí něco, co by říci neměl. Bývalý generál KGB Oleg Kalugin, který desítky let sloužil Sovětskému svazu v době studené války – války špionů – má za to, že Putin je schopným politikem, který dokáže rozhovor „zavést tam, kam potřebuje“. Kalugin dnes žije v USA. Po nástupu Vladimíra Putina k moci byl Kalugin v nepřítomnosti obžalován a odsouzen za protistátní činnost.

Trump bude navíc pod tlakem z domova. Na jedné straně bude chtít plnit předvolební slib a bude se chtít pokusit o nápravu vztahů s Ruskem – ale na straně druhé nemůže přehlížet horkou debatu o tom, zda a jak Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby. Tato debata v USA běží už několik měsíců.

Část Trumpovy administrativy volá po tvrdším postupu proti Rusku a jsou frustrovaní z toho, že se zatím nic takového neděje. Pokud bude Trump příliš dlouho váhat, Kongres může začít jednat sám.

Bývalý americký velvyslanec na Ukrajině Steven Pifer  k tomu poznamenává, že Trump by měl Putinovi říct: „Ani trochu se nám nelíbí, že zasahujete do našich voleb. Pokud to Trump neudělá, hrozí, že se toho chopí tisk a Kongres a Kongresem projdou další sankce proti Rusku,“ řekl bývalý americký velvyslanec na Ukrajině.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…