To je masakr: Zeman za "stokorunu ve špitále" sklízí potlesk TOP 09 a ODS. Zato Doubrava a Škromach... No, však se podívejte

16.02.2017 4:31

ANKETA Velkou diskusi vyvolala úvaha prezidenta Miloše Zemana o obnovení plateb za pobyt v nemocnici. Prezident totiž při návštěvě Královéhradeckého kraje uvedl: „Stovka denně za hospitalizační poplatek nikoho nezabije.“ Zeman také zmínil, že sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, ale naprosto zbytečně tento bod pustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně. Ty by se podle Zemana mohly věnovat na zlepšení platové úrovně sester a pečovatelek. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, co si o tomto názoru myslí osobnosti napříč politickým spektrem.

To je masakr: Zeman za "stokorunu ve špitále" sklízí potlesk TOP 09 a ODS. Zato Doubrava a Škromach... No, však se podívejte
Foto: ekotopsvitavy.cz
Popisek: Nemocnice ve Svitavách

Prezidentova slova se dotkla europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM). „Je to pro mne výsměch občanům a především důchodcům a mrzí mě, že ta slova řekl prezident mé země. Je jistě pravda, že pečovatelky a zdravotní sestry jsou velmi špatně placeny za neskutečnou a fyzicky i psychicky vyčerpávající práci, kterou pro nás dělají. Ale to nevyřešíme tím, že vezmeme peníze občanům a nenajdeme systémové řešení.“

Stručné vyjádření poskytl ParlamentnímListům.cz i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Nevím, jestli mám mít radost, nebo obavy, když se pan prezident Miloš Zeman blíží svými názory ke stanoviskům TOP 09.“

„Je dobře, že se poplatky ve zdravotnictví zrušily. Odvádíme dost do zdravotního pojištění,“ řekl jednoznačně k vyjádření hlavy státu bývalý senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). „Výrazně se musejí zvýšit mzdy sester ve zdravotnictví, ale i v sociálních službách. Ale to poplatky od nemocných lidí nevyřeší. Cestou je rychlejší růst mezd a vyšší spoluúčast státu na financování zdravotnictví i sociálních služeb. Znovuzavedení neústavních poplatků ve zdravotnictví je potřeba jednoznačně odmítnout. Pro mnohé lidi jsou už na hraně existence. Naopak cestou je vyšší solidarita zdravých s nemocnými a bohatých s chudými. Například formou progresivního zdanění nejbohatších,“ dodal.

Anketa

Co říkáte na Zemanovu myšlenku, že platit 100 Kč za den v nemocnici je únosné, pokud to bude kompenzováno chudým?

hlasovalo: 10858 lidí

„Zrušení poplatku Sobotkovou vládou považuji za chybu od začátku. Dnes už i pan prezident vidí, že tyto prostředky v systému chybějí. Škoda že si to neuvědomil dřív. Ano, komentoval to hodně ‚lidově‘, a mohl tím hodně lidí pozlobit, ale jiný už asi nebude,“ vyjádřila se i poslankyně Jana Černochová.

S výrokem prezidenta nesouhlasí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši), který se prý rozhodně nedomnívá, že by měl být znovu zaveden poplatek za hospitalizaci. „Vůbec si nemyslím, že ‚stovka nikoho nezabije‘. V tom s panem prezidentem nemohu souhlasit,“ řekl Jaroslav Doubrava a dodal: „Měl bych lepší řešení. Zrušme ty desítky darmoužroutů neziskovek, kde zcela bez užitku mizí stovky milionů korun, obávám se, že především v kapsách těch vyčuránků, kteří je jen proto založili. Přestaňme sypat miliony do migrantů, kteří nepřicházejí pro nic jiného než pro sociální dávky, a jak ukazují zkušenosti poslední doby, i znásilňovat naše ženy a dívky a jsou připraveni na povel začít vraždit. To ostatně dokazují svými atentáty. Pak bude dostatek financí nejen na zdravotnictví, ale na celou řadu dalších vydání. Stačí splnit ‚jen‘ dvě podmínky.“

„Symbolický regulační poplatek za hospitalizaci podporuji. Vzhledem k tomu, že součástí hospitalizace je například i celodenní strava, považuji sto korun za den za přijatelnou částku,“ míní mladý lidovec Šimon Heller.

Radka Maxová prý sice nepovažuje volbu slov pana prezidenta za úplně šťastnou, s ohledem na výši některých důchodů českých občanů ale v zásadě podle svých slov není proti tomu, aby zrušené poplatky ve zdravotnictví byly obnoveny. „Souhlasila bych s adekvátním poplatkem za hospitalizaci. Polemickou částí jsou akce lékařů při záchraně života a následné léčení. Každopádně si myslím, že i v otázkách péče o zdraví by si lidé měli uvědomovat, že k lékaři se ‚nechodí na návštěvu‘ a záchranná služba slouží těm občanům, kteří akutně potřebují pomoct při záchraně života,“ říká poslankyně ANO Radka Maxová.

S prezidentem souhlasí například europoslanec Jiří Pospíšil. „Stovka denně za hospitalizační poplatek opravdu nikoho nezabije. Takto vybrané peníze bych doporučoval použít na vyšší platy ošetřujících sester.“

Svůj názor přidal i místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík: „Pokud měl prezident Zeman na mysli takzvaný poplatek za hotelové služby, to znamená za stravu, která je dnes zdarma, za to, že tam člověku převlékají povlečení, že má teplo, používá vodu atd., v tom případě určitě ano. My jsme právě při vyjednávání o koalici chtěli tento poplatek nechat zachovaný v nějaké rozumné výši. Právě proto, že se nám to zdá jako naprosto solidární a rozumné z těch důvodů, které jsem popsal. Ale jaksi hnutí ANO a ČSSD trvaly na tom, že se prostě zruší všechny poplatky. Samozřejmě nakonec jsme ustoupili a možná paradoxní bylo, že hnutí ANO ústy pana předsedy Babiše si potom za několik týdnů uvědomilo, co říkáme, čím argumentujeme, a začalo říkat, že to byla chyba. Ale to si měli uvědomit při jednáních tehdy. Miloš Zeman neobjevil Ameriku v žádném případě. Podle mne je to naprosto logické.“

Já bych šel víc do hloubky. Za prvé – proč není víc peněz na sestry? Bezpochyby víme, že kvůli neschopnosti Sobotkovy, Babišovy a Bělobrádkovy vlády spousta peněz zbytečně utíká neefektivními nákupy, od léků až po předražené přístroje,“ reagoval na dotaz Parlamentních Listů šéf SPD Tomio Okamura. „Dále ale třeba i tím, že naopak stát minimálně investuje do prevence – faktem je, že kdyby každý z nás denně měl alespoň třicet minut namáhavějšího pohybu na čerstvém vzduchu, tak nám klesne počet kardiovaskulárních onemocnění možná o třetinu a náklady státu na léčbu o miliardy. Trocha vlákniny navíc denně nám může zachránit střeva před rakovinou a posílit celkovou imunitu. Dávám alespoň dva konkrétní příklady.“

„A když pan prezident toto téma nakousl, ta se tedy ptejme, proč ty stařenky leží v nemocnici, a ne raději v nějakém luxusním penzionu pro seniory? Je to proto, že na něj prostě nemají. Na jednu stranu lze sice jednoduše souhlasit s panem prezidentem, že nemocnice nejsou domovy důchodců, ale v tom případě musíme zároveň dodat i řešení. Já i naše hnutí SPD říkáme jasně, že chudým seniorům je potřeba dát nějakou důstojnou variantu, na kterou dosáhnou, protože ne každý důchodce má deset a více tisíc důchod. Naopak většina seniorů má důchod pod deset tisíc korun a jen stěží přežívá. A já si obecně myslím, že našim starým lidem bychom měli vycházet maximálně vstříc, jelikož z důchodu lze jen stěží přežít, a nechápu, proč by měli obyčejní lidé včetně seniorů platit za to, že politici a jejich kamarádi rozkradli stát. Takže si myslím, že by měli být staří lidé od poplatku osvobozeni.“ 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Režisér Jiří Adamec k tématu uvedl: „Myslím si, že má pan prezident Miloš Zeman zase pravdu. Určitě by tento poplatek nikoho nezabil, a pokud by to znamenalo vylepšení ekonomické situace českého zdravotnického personálu, bylo by to nejen vítané, ale i hodně dobře.“ A budou mít podle něj slova prezidenta nějaký dopad? „Obávám se, že vůbec žádný. Zrušení drobného poplatku za návštěvy lékaře a za hospitalizaci v nemocnicích bylo nerozumné, populistické politické rozhodnutí, které event. zvrátí až nové rozložení politických sil po příštích parlamentních volbách. Já v tom vidím než potvrzení faktu, že si pan prezident na svých názorech trvá. Což považuji za správné a pro mě příjemné.“ Osobně se domnívá, že poplatek za hospitalizaci by měl být znovu zaveden.„Jedná se svým způsobem o hotelové služby a ty by jako takové měly být zpoplatněny. Myslím si i to, že by mělo být zpoplatněno víc věcí a nejen ve zdravotnictví, a pro ty spoluobčany, kteří by měli objektivní problém na tyto služby dosáhnout, by měl stát umět zajistit příslušnou sociální výpomoc. My ostatní bychom měli za tyto služby řádně zaplatit. A pokud chceme péči lepší, měli bychom zaplatit víc. Za lepší dovolenou si také připlatíme a vůbec nám to nepřipadne zvláštní.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…