To jsou ale čísla: Jen dva z pěti Čechů věří Evropské unii

7. 10. 2013 14:58

Důvěra Čechů v Evropskou unii i Evropský parlament (EP) se po loňském propadu mírně zvýšila, přesto zůstává nízká. EU nyní důvěřují dvě pětiny Čechů. To je z dlouhodobého hlediska jedna z nejnižších hodnot. Nízká je rovněž jejich důvěra v EP, která činí stejně jako před půl rokem 35 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici.

To jsou ale čísla: Jen dva z pěti Čechů věří Evropské unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Důvěra v EU podle STEM dlouhodobě kolísala přibližně mezi 50 a 60 procenty, zatím posledním vrcholem byla doba počátku českého evropského předsednictví v roce 2009. Následně v roce 2010 projevovalo důvěru EU mírně nad 50 procent Čechů.

Důvěra v EU i v EP je ovlivněna věkem, vzděláním, materiální situací i politickou orientací

Pokles pod 50procentní úroveň STEM poprvé za celou dobu sledování zaznamenal v první polovině roku 2011. Následoval další propad na historické minimum v roce 2012, kdy EU vyslovovalo důvěru 37 procent Čechů. Letos v únoru to bylo 42 procent, nejnovější údaje tak svědčí o stagnaci. Důvěra v EP má obdobný průběh.

Celý průzkum ZDE

Důvěra v EU i v EP je ovlivněna věkem, vzděláním, materiální situací i politickou orientací lidí. Důvěřují jim spíše občané mladší, s vyšším vzděláním, lépe materiálně zajištění a pravicově orientovaní, příznivci TOP 09 a ODS. Vyšší důvěra v EU se naznačuje i u stoupenců SPOZ a KDU-ČSL.

Nedůvěru k oběma institucím vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané hůře materiálně zajištění, lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM a občané, kteří by nyní nevolili žádnou stranu. Agentura STEM průzkum provedla od 29. srpna do 8. září. Zúčastnilo se ho 1093 obyvatel ČR starších 18 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příšerně vytočený Okamura v TV uzemnil novinářku ze Slovenska. Stálo to za to

13:01 Příšerně vytočený Okamura v TV uzemnil novinářku ze Slovenska. Stálo to za to

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně …