To nebyla nehoda, našemu letadlu někdo „pomohl“ dolů, zní z Ruska

02.11.2015 12:21

Ruská letecká společnost Kogalymavia, jejíž letoun se v sobotu zřítil na Sinajském poloostrově, tvrdí, že stroj byl ve vynikajícím technickém stavu a ve vzduchu se prý rozpadl vlivem „působení zvenčí“. Při katastrofě zahynulo všech 224 lidí, kteří byli na palubě. Ruská pracovní inspekce Rostrud dnes oznámila, že aerolinky dluží svým zaměstnancům mzdy za dva měsíce.

To nebyla nehoda, našemu letadlu někdo „pomohl“ dolů, zní z Ruska
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Havarované letadlo, ilustrační foto

Havárie Airbusu A321 je označována za nejhorší katastrofu v dějinách ruského letectví. Podle úřadů je ještě příliš brzy na stanovení jejích příčin.

Vedení firmy Kogalymavia nicméně na dnešní tiskové konferenci vyloučilo, že by tragédii zavinila technická závada nebo chyba pilotů, kteří před katastrofou nic mimořádného nehlásili.

„Neexistuje souběh takových selhání systémů, které by mohly vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí,“ prohlásil zástupce generálního ředitele Alexandr Smirnov.

Něco takového naznačil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten podle serveru Novinky.cz řekl, že terorismus nemůže být vyloučen jako možná příčina nehody: „Nyní nemůžeme vyloučit ani jednu z verzí. Protože vyšetřování teprve začíná, nemůžeme říci, která z verzí bude jeho základem. V každém případě vyslovovat nyní jako předběžné dohady jakékoli názory, které jsou nepodložené, je zcela špatné. Je nutné čekat na první výsledky vyšetřování,“ uvedl Peskov. Server s odvoláním na experty citované listem Daily Mail zase zmínil, že o explozi na palubě svědčí plechy trupu vyhnuté vně, tedy „silou působící zevnitř ven“.

Letecká společnost dluží zaměstnancům peníze na výplatách

„Při prověrce letecké společnosti Kogalymavia, zahájené v souvislosti s havárií letadla, se zjistil dluh na výplatách za dva měsíce. Přesná výše dluhu se upřesňuje,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě ruská pracovní inspekce Rostrud. Na kontrolu v aerolinkách podle ní osobně dohlíží šéf inspekce Vsevolod Vukolov, který ujistil, že viníci neuniknou trestu. Rostrud pro objasnění situace v Kogalymavia vytvořil speciální komisi.

Vedení firmy dnes před novináři problém s výplatami připustilo, ujišťovalo však, že to nemá vliv na bezpečnost letů.

Kontroly v aerolinkách provádějí i další ruské úřady a společnosti v případě odhalení nedostatků hrozí ztráta licence. Nicméně Kogalymavia nadále pokračuje v letech z Ruska do turistických středisek v Turecku a v Egyptě i opačným směrem.

Společnost už měla několik nehod

Letouny společnosti létají pod značkou Metrojet. Podle listu Kommersant má firma ještě čtyři letouny Airbus A321, ačkoli na webu firmy se tvrdí, že disponuje dvěma stroji A320 a sedmi A321.

Kogalymavia vznikla v roce 1993 a létala hlavně pro naftaře. V roce 2012 změnila značku na Metrojet a začala létat do turistických destinací. Původně patřila společnosti Lukoil, později ji převzala investiční společnost, kontrolující rovněž cestovní kanceláře. Loni vykázala příjmy ve výši 7,9 miliardy rublů (asi tři miliardy korun), čistý zisk činil 2,43 milionu rublů (asi 0,9 milionu Kč).

Letadla společnosti měla v minulosti několik nehod. V lednu 2011 Tupolev Tu-154 začal hořet při vjezdu na startovací dráhu na sibiřském letišti Surgut, tři lidé zahynuli. O rok dříve se při nouzovém přistání Tu-154M v Íránu zranilo 46 ze 156 lidí na palubě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…