To nejtemnější z Číny. ČT ukázala zlou tvář této země

28. 3. 2016 21:57

Server ČT24 shrnul na svém webu veškeré „hrůzy“, které se odehrávají v Číně. Učinil tak v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho přijetí u české hlavy státu Miloše Zemana.

To nejtemnější z Číny. ČT ukázala zlou tvář této země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čínskými krajany před letištěm

Mučení, násilné donucování k přiznání obviněných, útlak Tibeťanů, Ujgurů, popravy, obchod s orgány, špiclování, cenzura a represe. I to je podle serveru současná Čína. Jak Česká televize uvádí dále, během jednoho roku je v zemi odsouzeno k smrti nejméně tolik lidí, kolik trestanců je soudně popraveno ve všech ostatních státech světa.

Na porušování lidských práv v Číně poukazují téměř nepřetržitě tisíce aktivistů, právníků a nevládních organizací. A to jak v samotné Číně, tak i v demokratických zemích světa. Současný Si Ťin-pchingův režim však reaguje stále tvrdším kurzem.

„Vláda celostátně spustila tvrdé zákroky proti právníkům obhajujícím lidská práva. Další aktivisté a obránci lidských práv byli nadále systematicky vystaveni obtěžování a zastrašování,“ uvedla například ve své výroční zprávě o porušování lidských práv v Číně v roce 2015 mezinárodní organizace Amnesty International. Ta mimo jiné nyní požaduje po prezidentu Zemanovi, aby jménem naší vlasti vyslovil nesouhlas s čínskými represemi.

Na situaci v Číně upozornil mimo jiné také prostřednictvím díla Jatka také americký spisovatel a novinář Ethan Gutmann. „Komunistická strana Číny je gang mafiánů, který převzal v zemi moc,“ řekl v rozhovoru pro E15.cz. Jatka pojednávají formou investigativní reportáže o odebírání orgánů ve věznicích a pracovních táborech a o následné transplantaci movitým pacientům z Číny i ze zahraničí ve špičkových transplantačních centrech. Praxe podle Gutmanna pokračuje dodnes, i když byla loni zakázána.

Podle Amnesty International je v zemi také systematicky potlačována svoboda vyznání. „Vláda pokračovala ve své kampani za ničení kostelů a strhávání křesťanských křížů v provincii Zhejiang. V převážně muslimském autonomním regionu Xinjiang Ujgur přijala regionální vláda nová nařízení ohledně přísnější kontroly náboženských záležitostí a zákazu praktikování náboženství. Vláda pokračovala v rozsáhlé kontrole tibetských buddhistických klášterů,“ uvádí organizace.

Tajemstvím nejsou ani mnohá označení současného čínského režimu či samotného Si Ťin-Pchinga. Část čínských intelektuálů totiž prý neváhá čínského prezidenta přirovnat k Hitlerovi a režim k fašismu.

„Ze Si Ťin-pchingovy Číny se stává stále zřetelněji autoritářská, nacionalistická a militantní mocnost v mnohém podobná oběma diktaturám, jež česká společnost zažila ve 20. století. Za Si Ťin-pchinga se dále prohloubila propastná vzdálenost Čínské lidové republiky od hodnot svobodného světa. Pád na orbit nedemokratické velmoci výměnou za příslib pochybných kšeftů mezi několika oligarchy je z dlouhodobého hlediska pro Česko horším obchodem než jen nevýhodným,“ konstatuje mimo jiné sinolog Ondřej Klimeš v Lidových novinách.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

20:40 VIDEO Místopředsedkyně TOP 09 se před kamerou PL důrazně vyhranila proti počinu Dominika Feriho. Prý je ale ještě mladý

HORKÉ TÉMA Hostem pořadu TV ParlamentníListy.cz Horké téma byla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalán…