Tohle ať sociální demokraté raději nečtou. Babiš stále vede na celé čáře

19. 6. 2014 11:14

Podle červnového volebního modelu agentury STEM by se do Poslanecké sněmovny dostalo s výraznou převahou nad ostatními subjekty hnutí ANO Andreje Babiše. Sociální demokraté by se umístili na druhém místě se ztrátou osmi procentních bodů. Do dolní komory by se nedostalo hnutí Úsvit, sněmovna by tak byla složena ze šesti stran.

Tohle ať sociální demokraté raději nečtou. Babiš stále vede na celé čáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Model volebního výsledku sestavila agentura STEM na základě aktuálního průzkumu stranických preferencí. Nutno ovšem upozornit, že sestavování takového modelu má svá úskalí, protože lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní.

Předkládaný volební model zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se pouze o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění. Červnový model je postaven na předpokladu nižší volební účasti okolo 56 procent.

Volební model předpokládá, že do sněmovny by se dostalo pouze šest politických subjektů. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury (4,8 %) by oproti předčasným volbám ztratilo přes dva procentní body, a tudíž nepřekročilo zákonem stanovenou klauzuli.

Celý průzkum ZDE

Babiš má se svým hnutím ANO stále náskok

Změna by se oproti říjnovým volbám udála i na prvních dvou místech, která by si prohodili sociální demokraté a hnutí ANO. Subjekt Andreje Babiše by ČSSD přeskočil přesně o osm procent se ziskem 27,1 procenta. Sociální demokracie by se musela spokojit s podporou 19,1 procenta voličů.

Třetí místo by obsadili komunisté (13,4 %), následovaní TOP 09 (9,6 %), ODS (6,6 %) a lidovci (6,3 %). Oproti předčasným volbám by si tak všechny strany s výjimkou hnutí ANO ve svých výsledcích pohoršily. Podíváme-li se ovšem na vývoj od květnového šetření, můžeme pozorovat mírný nárůst podpory u ČSSD i ODS a tudíž konstatovat, že se oběma stranám patrně podařilo zastavit odliv příznivců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

12:21 Kolaboranti, uhodil Feri na všechny, kteří podpoří Vondráčka. Starosta Rakušan vyprávěl, jak pohrdavě se ANO chová k jejich šesti poslancům

V nedělní Partii FTV Prima se setkali poslanec Dominik Feri (TOP 09) a místopředseda hnutí Starostov…