Tomáš Halík a mezinárodní ostuda: Dále se to rozmazává

16.03.2016 9:12

Především toho, jaký má pro naši zemi význam kněz Tomáš Halík, se týkaly otázky, které v posledních hodinách na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz zodpověděl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Tomáš Halík a mezinárodní ostuda: Dále se to rozmazává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

„Mohu se dozvědět, jakým přínosem pro ČR je občan Tomáš Halík? Pro lidovce (5 % voličů) je to možná autorita, ale co ostatních 95 % národa?“ zeptal se čtenář, který se podepsal pouze jako „bývalý ovčan“.

Herman poukázal na to, že Halík je nositelem řady vysokých mezinárodních ocenění. „Některá z nich obdržel jako první Čech v historii vůbec (Templetonova cena), některá jako např. čestný titul Oxfordské univerzity Doctor of Divinity obdržel jako čtvrtý Čech, po prezidentech Masarykovi, Benešovi a Havlovi. Jeho knihy jsou překládány do mnoha jazyků. Z toho vyplývá, že pan prof. Halík dělá naší republice čest v zahraničí,“ odpověděl Herman.

Gábinu Krpačovou zase zajímalo, zda Herman podpoří návrh na zákaz kožešinových farem. Herman poukázal na to, že ministerstvo zemědělství o problematice chovu kožešinových zvířat jednalo jak s aktivisty, tak s provozovateli farem a na to, že sněmovní zemědělský výbor po projednání celé věci rozhodl, že se podmínky pro chov kožešinových zvířat nemají měnit.

Herman pak odpověděl i na další dotaz týkající se významu Tomáše Halíka. Ten prý dělá naší zemi čest v zahraničí jako málokterá osobnost současné doby. Čtenář také poukázal na článek pana Solise, který staví Halíka do nepěkného světla. Herman ale zmíněný článek pokládá za snůšku nepravdivých informací, motivovanou vlastními neúspěchy pisatele. „Vím totiž z vlastní zkušenosti, jak nepravdivě pan Solis psal o mojí osobě,“ dodal Daniel Herman.

Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE

Čtenář Pavel Žindl poukázal také na to, že jistý „uznávaný anglický časopis“, jak označil studentský časopis univerzity v Oxfordu The Isis, zevrubně popsal minulost významného sponzora KDU-ČSL a podnikatele Luďka Sekyry, a to včetně jeho vztahů s lobbistou Romanem Janouškem a zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. O článku v tomto časopise informovaly ParlamentníListy.cz a také server Echo24.

Časopis také poukázal na to, že Sekyra byl členem předlistopadové komunistické strany. Sám Sekyra vstup do KSČ označil za pragmatické rozhodnutí. „Děkuji za upozornění na zmíněný článek, který jsem si se zájmem přečetl. Řada informací v něm obsažených mi není známa a budu se snažit si je ověřit. Co se týká Vašeho dotazu, pak mohu konstatovat, že pan doktor Sekyra veřejně deklaroval, že je jedním ze sponzorů KDU-ČSL,“ reagoval Herman.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…