Tomáš Halík je bůh, tak jako Jágr! raduje se známý komentátor

1. 3. 2016 12:44

Komentátor Martin Fendrych se na webu Aktuálně.cz rozhodl přirovnat pátera Tomáše Halíka k Jaromíru Jágrovi. Oba jsou bozi, kteří pro Českou republiku v zahraničí vykonali opravdu dost. A to i přesto, že veřejnost za boha považuje jen hokejistu, nikoli bojovníka za náboženskou svobodu.

Tomáš Halík je bůh, tak jako Jágr! raduje se známý komentátor
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Fendrych zdůraznil, že Tomáše Halíka čeká prestižní ocenění, čestný doktorát religionistiky z oxfordské univerzity. Bude to tak další sběratelská libůstka, kterou Halík od školy získá. Již má totiž vlastní přednáškovou aulu a dostal i Templetonovu cenu za „výjimečné zásluhy o posilování duchovního života“. Přesto Fendrych dodal, že ani Templetonovu cenu, ani doktorát z religionistiky „konzumní společnost příliš neocení“.

Fendrych to však hodnotí jako obrovský úspěch. „Nahlíženo skrze u nás poslední dobou tolik vyzdvihované ‚národní zájmy‘ a národovectví je to zásadní úspěch České republiky.“ Je to totiž něco, jako když se teď Jarda Jágr „díky dvěma gólům, které vsítil za Floridu Winnipegu, dostal na třetí místo v historické tabulce střelců NHL a překonal Bretta Hulla.“

Jágr je pak pro mnohé Čechy bohem, což o Halíkovi nikdo netvrdí, až na Fendrycha, podle kterého by to nebylo nic proti ničemu. „On by samozřejmě nesouhlasil, je přece katolík. Ale výjimečný, dokonce světově výjimečný Halík nepochybně je,“ napsal a dodal, že Halík nepodléhá názorům veřejnosti, ani teď, ani za komunismu. Když totiž přebíral Templetonovu cenu, byl také oceněn za to, „že se zasazoval o náboženské a kulturní svobody po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Velmi odvážný postoj“.

Celý text zde

A tehdy také Halík varoval před „národním sobectvím a izolacionismem“, které povedou k rozpadu EU a uvrhnou Evropu do chaosu. „Ta slova znějí dnes ještě závažněji a naléhavěji,“ míní Fendrych. „Na Halíka můžeme být hrdí. Šíří dobré české jméno v dobách, kdy slovo Čech v zahraničí zní spíš jako ‚postbolševický sobec‘ nebo ‚strašpytel‘, který vidí uprchlíka za každým stromem, slyší uprchlíky růst, ačkoliv jich zatím na své rodné hroudě najde pramálo.“ Zároveň však je nutno podotknout, že stejně jako mnohé jiné velké národní osobnosti se Halík těší větší oblibě za našimi hranicemi než uvnitř.

„O teologově ceně, o její hloubce, mimo jiné svědčí i to, že na českých náměstích lid nikdy nebude skandovat Halík je bůh, ačkoliv je to český duchovní Jágr.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…