Tomáš Halík v ČT káral kvůli uprchlíkům, nikdo mu neodporoval. Takže si teď může přečíst následující

21.07.2015 19:46 | Zprávy

Teolog a držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík je přesvědčen, že pro budoucí soužití s imigranty je důležité, jak se k nim budeme chovat my sami, zda jim nebudeme chodit pořvávat před ubytovnu, nebo jim tam házet vepřové hlavy. Cílené provokace považuje poslankyně Jana Černochová za odsouzeníhodné, ale tvrdí, že přizpůsobit by se měli imigranti, nikoli místní populace. Téhož názoru je i poslanec Milan Šarapatka, jenž navíc připomíná, že máme právo si vybrat, koho pozveme, aby v naší zemi žil.

Tomáš Halík v ČT káral kvůli uprchlíkům, nikdo mu neodporoval. Takže si teď může přečíst následující
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík

K jednání ministrů vnitra Evropské unie o rozdělení čtyřiceti tisíc běženců, které v Bruselu skončilo bez dohody, si Česká televize pozvala do pořadu Události, komentáře teologa a filozofa, držitele Templetonovy ceny Tomáše Halíka, dalšími hosty pak byli Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK a člen výkonné rady Ústředí muslimských obcí v České republice Assem Attasi. Vyjadřovali se především k tomu, jak se s příchodem uprchlíků vyrovná Česko, zda máme morální povinnost je přijímat, zda máme právo si mezi nimi vybírat a jak uprchlíci promění současnou Evropu.

Na to, jak je třeba přistupovat k otázce migrantů, upozornil profesor Tomáš Halík. „Problém uprchlictví je třeba řešit ve věcném dialogu rozumu a svědomí, emoce musí jít stranou, zejména strach. Jakmile se strach dostane ke kormidlu lidského jednání, je to špatně,“ zdůraznil Tomáš Halík, čemu by politici neměli v žádném případě podléhat. To, že by se čeští politici ve svém přístupu k otázce migrace nechali ovlivňovat strachem části populace z uprchlíků a jejich odmítáním či jen opatrným přijímáním by vycházeli vstříc poptávce, odmítá členka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová.

Opatrnosti v zájmu bezpečnosti a obrany ČR není nikdy dost

„To si nemyslím, i když nemohu mluvit za všechny své kolegy v Parlamentu. Za mne mohu s čistým svědomím říci, že mojí motivací je především bezpečnost a obrana České republiky. Strach a obava sice mají k sobě blízko, ale zároveň dokáže právě ten rozdíl mezi nimi určit hranici mezi špatným rádcem a opatrností. Opatrnosti není nikdy dost, říká se, a já opatrná chci být. Věcný a rozumný dialog a konstruktivní návrhy bez emocionálního zabarvení by měly určitě ve veřejném prostoru převládat,“ uvádí pro Parlamentnílisty.cz první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

12:15 „Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

Německý Spolkový úřad (BfV) na ochranu ústavy, což je svého druhu obdoba české BIS, označil nejsilně…