Topka s kampaní na Ostravsku: Spustili Song s krycím názvem Bureš a řeči o komunistických spratcích, načež se zmocnil mikrofonu horník na penzi...

28.09.2017 17:49

REPORTÁŽ „Co se stane v zemi, kde se bývalým totalitním komunistickým elitám a jejich spratkům rozdá majetek, který sice už byl velmi vydrancovaný, ale ještě je pořád co krást…?“ S odkazem na Karla Kryla hovořil do mikrofonu na náměstí ve Frýdku-Místku na kampani TOP 09 písničkář a aktivista Ziggy Horváth. Své názory vysvětloval lidem i poslanec TOP 09 Herbert Pavera. Mikrofonu se chopil i jeden z místních seniorů: „Pětadvacet roků jsem dělal na šachtě. „Herr kommandant“ Klaus mi dal čtyři tisíce důchodu. Jeho politika byla: rozdat, rozprodat, rozkrást, to byla jeho politika a podle toho se řídí teď celý stát!“ Podle Horvátha říct, že „tady byli nějací zlí komunisti a pak to tady nějací demokrati rozkradli, je totálně špatná zkratka.“

Topka s kampaní na Ostravsku: Spustili Song s krycím názvem Bureš a řeči o komunistických spratcích, načež se zmocnil mikrofonu horník na penzi...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kontaktní kampaň TOP 09, Frýdek-Místek

„Jenomže za totáče to bylo problematické. Tehdy nás měli tátové naučit, jak se chovat, abychom ve společnosti totalitní, komunistické obstáli: hlavně neříkej nikde pravdu, neříkej, co si slyšel doma. Nauč se lhát, jinak budeš mít problémy.“ Mikrofonu a kytary se na náměstí ve Frýdku-Místku chopil písničkář a aktivista Ziggy Horváth, který tu doprovázel v kontaktní kampani TOP 09. Zněly písně Karla Kryla a také Horváthův nový Song s krycím názvem Bureš. Mezi tím hovořil do mikrofonu o totalitě. „Komunisti vydírali naše otce tím, že přeci musí cítit zodpovědnost, že se děti nedostanou na školu, že nebudou moct studovat, že nebudou moct tátové pracovat a dostávat se do pozic, pokud nevstoupí do strany, a budou žít za nuznou výplatu. Tatík to všechno podstoupil a já jsem mu za to převelice vděčný, přestože se mstili na celé rodině včetně mě,“ uvedl také do mikrofonu a konstatoval, že komunisti zneužívají demokracii. Ziggy Horváth také pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, proč se rozhodl podpořit právě tuto politickou stranu: „Je mi nejblíž programem a lidmi, které jsem znal dřív, než vstoupili do TOP 09.“
Písničkář hovořil od kašny na náměstí Svobody a členové TOP 09 debatovali s místními lidi a rozdávali jim program strany.

Možná i se sociálními demokraty by to šlo

Kontaktní kampaň TOP 09 běží v Moravskoslezském kraji už od pondělí. „Někde si lidé popovídají, chtějí vědět program, někde si jen vezmou letáky. Občas se stane, že nás někdo obejde obloukem,“ popsal předseda krajské organizace Tomáš Velička. Z posledního průzkumu CVVM si vrásky nedělá. „Předpokládám, že kolem osmi deseti procent bychom mohli mít.“ A svůj názor pro ParlamentníListy.cz sdělil i ke koaličnímu potenciálu TOP 09: „Samozřejmě vůči některým politickým stranám a hnutím se vymezujeme naprosto zásadně. Z našeho pohledu to nejsou standardní politické strany. Některé to říkají narovinu, že chtějí vést stát jako firmu, což není politika. Někteří jsou populističtí. My jsme samozřejmě ochotní skládat vládní koalici s jakoukoli demokratickou stranou. Určitě jsou strany, jejichž názory jsou nám bližší: lidovci, ODS, STAN. Asi v případě nějakého zásadního volebního výsledku si dovedu představit, že bychom mohli najít společnou řeč i se sociální demokracií, i když zejména v ekonomické rovině jsou naše programy velmi rozdílné, ale dovedu si představit, že v nějaké situaci by to mohlo jít,“ uvažoval, ale zároveň zdůraznil, že prioritou je spolupráce s ODS, lidovci a STAN. Pár slov přidal i k šéfovi Miroslavu Kalouskovi: „Je zcela určitě výrazná osobnost, kdo ho trošku poznal, to ví. Nicméně je to výrazná osobnost v rámci demokratické politické strany, která má jasný program. Buď s námi souhlasí, nebo nesouhlasí.“

„Herr kommandant“ Klaus mi dal čtyři tisíce důchodu

Na náměstí pokračoval písničkář ve svém vystoupení, připomněl i to, že ve spolupráci s Konfederací politických vězňů navštěvuje školy. „Doufám, že komunisté utrpí ztráty a že jejich hlasy nebudou znít silně,“ zhodnotil a pak do mikrofonu hovořil o tom, jak za socialismu zdevastovali hospodářství. „Když jsme v 89. zacinkali klíči, mohli jsme být šťastní za každého západního podnikatele, který měl chuť nacpat peníze do našich zaostalých fabrik a vzít si třeba takovou mladoboleslavskou škodovku. Nebýt Němců, kteří odtud dnes chrlí jedny z nejlepších aut na světě, tak by byla naše ekonomika střelená do kolene, protože máme velký podíl, velké procento přijmů HDP právě z automobilového průmyslu a z navázaných firem, které dodávají právě Mladé Boleslavi.“

Tato jeho slova nenechal bez komentáře jeden z místních seniorů, který přišel k improvizovanému pódiu u místní kašny.

Jeden z místních seniorů si vzal na náměstí mikrofon. Foto: Daniela Černá

Horváth mu předal mikrofon. „Pětadvacet roků jsem dělal na šachtě. ‚Herr kommandant‘ Klaus mi dal čtyři tisíce důchodu. Jeho politika byla: rozdat, rozprodat, rozkrást, to byla jeho politika a podle toho se řídí teď celý stát!“ Pak předal mikrofon, na odpověď nečekal a odešel. Od Horvátha pak zaznělo: „Co mám na to říct? Už jsem mluvil o tom, že ti, co rozkradli celou zem v roce 1948, tihle lidé kradli, loupili a trýznili tento národ. A po listopadu 89 se jim nic nestalo. Na tom se těžko staví právní stát a právní společnost. A co se ještě nestalo. Přišli lidé z elitního prognostického ústavu, který sloužil a zodpovídal se přímo ÚV KSČ, který sloužil sovětskému Kremlu, a ti začali aplikovat to, co vymysleli v roce 1982 až 1984, říkalo se tomu kupónová privatizace. Vymyslel to Dušan Tříska s Tomášem Ježkem, Václav Klaus pak za to dostal profesuru. Byl tu člověk, který svým hlasem řval, co mohl: zastavte to, udělejte nejdřív zákony, vždyť tohle špatně dopadne. Jmenoval se Karel Kryl. Nikdo mu nenaslouchal,“ vysvětloval Horváth s odkazem na knihu Země Lhostejnost. „Když ji čtu už po sté, pořád v ní nacházím mrazivé pravdy o tom, jak Karel Kryl předvídal, co se stane v zemi, kde se bývalým totalitním komunistickým elitám a jejich spratkům rozdá majetek, který sice už byl velmi vydrancovaný, ale ještě je pořád co krást. Říct, že tady byli nějací zlí komunisti a pak to tady nějací demokrati rozkradli, je totálně špatná zkratka. Komunisti dobře věděli, co mají dělat začátkem 90. let a na rozdíl od jiných demokratických partají seděli do jednoho muže v poslaneckých lavicích,“ dodal.

Pavera: Definitivní výsledky budou pro TOP 09 pozitivnější

Písničkář pak předal mikrofon poslanci TOP 09 z Moravskoslezského kraje. „Každý poslanec, který je v parlamentu České republiky, by měl projít komunální politikou. Bohužel, v Poslanecké sněmovně je stále hodně poslanců, kteří absolutně nerozumí tomu, jak funguje obec, jak funguje město, co město potřebuje, a pak zákony také tak vypadají,“ uvedl mimo jiné Herbert Pavera, poslanec, starosta obce Bolatice, původním povoláním učitel matematiky a chemie a jednička krajské kandidátky.
Pro ParlamentníListy.cz pak popsal i průběh kontaktní kampaně. „Setkáváme se s pozitivními i negativními ohlasy, ale v tom je ta svoboda. Snažíme se ty, kteří nás nevolí, přesvědčit, aby volili demokratické strany, protože si myslíme, že pouze demokratické strany mohou dobře vést Českou republiku, aby se tu dál rozvíjela svoboda a demokracie a aby se nám tu žilo dobře,“ uvedl s tím, že usiluje o snížení byrokracie. „Stát si na nás vymyslel tolik věcí, že je tomu potřeba udělat trošku utrum a zjednodušit spoustu věcí. Jinak skončíme tak, že budeme zaměstnávat stále lidi k tomu, aby vyplňovali tabulky; a to je hrozné,“ doplnil. Ani on si z posledního průzkumu starosti nedělá: „Průzkumy jsou od toho, aby ovlivňovaly veřejné mínění. Řada je udělaná způsobem, aby vyhovovala některým. Věřím, že definitivní výsledky budou mnohem pozitivnější pro TOP 09 i jiné demokratické strany,“ dodal.

„Nechci peníze, mně by to sežraly daně“

A jak už to bývá, mnozí lidé, co procházeli náměstím, pro ParlamentníListy.cz jednoznačně sdělili, že je politika prostě nezajímá a že volit nepůjdou. Byli přesvědčeni i o tom, že do jejich života nezasahuje vůbec. Nezabral ani argument, že některé strany přidávají peníze a slibují další, takže by si případně mohli přilepšit. „Já už ani nemůžu mít víc, mně by to sežraly daně. Já jsem s penězi spokojený,“ uvedl Milan Žiga z Frýdku, který pracuje v automobilce jako údržbář. A proč nepůjde k volbám? „Nikdy jsem tam nebyl.“ 

Odprůrci TOP vysvětlovali, že „Kalouska ne“, příznivci jako paní Renata Caletková se domnívají, že se sice preference topky nezvednou hned, ale časem lidé situaci pochopí. 
„Jen rozdávat, když jsou dluhy? Lidi si to musí uvědomit, protože nebude… To bude tvrdý dopad,“ předpokládá Caletková.
A padl i tento názor: „Za mě tady byli Rusi, ale mladá generace říká… Mému klukovi, který tu pracuje, je 30 let a říká: vždyť tady byly koncentráky za komunistů! Komunisti tady měli koncentráky? Kdes to slyšel? Terezín, ale to bylo za Hitlera,“ konstatoval nazlobeně pan Petr. „Jestli byl po válce potrestán někdo trestem smrti, tak většinou to byli špióni, kolaboranti nebo někdo, kdo dělal něco proti státu,“ rozjel se. „A teď mi řekněte, kolik lidí po revoluci zemřelo? Komunisti tady byli 40 roků, tady ti jsou tu 27 roků. A co udělali? Havel: všechno pro národ, všechno pro lid, udělejte si obchůdky, restaurace, podnikejte, banky vám půjčí,“ popisoval. „Teď to začalo krachovat, banka chtěla peníze zpátky. Lidi spáchali sebevraždu.“ Pak popisoval, jak odešel před 27 lety do Německa a bydlí u holandských hranic. „Otec byl sudetský Němec z Jablonecka, tak jsem si vzal německé občanství a šel jsem. Nemusel jsem odejít, neměl jsem se tady špatně. Ale určitě bych nezvonil klíčema, protože jsem řekl, že je to divadlo. Ti, co zvonili, dnes brečí nejvíc,“ dodal. Své celé jméno zveřejňovat nechtěl, protože prý takovou demokracii ještě u nás nemáme.
A co se týká veřejného sdělení svého názoru, v podstatě se shodl i s jedním z příznivců TOP 09, který měl obavy naopak z komunistů: „Jméno raději ne, já se bojím, zase… Já jsem se bál kdysi a bojím se znovu. Já už jsem něco za komunistů prožil a bojím se znovu a čím dál více a myslím to velice vážně, takže svoje jméno nechci říkat. Vždyť, kam nás chce Zeman zase zatáhnout? Kam nás chtějí dotáhnout, do Ruska, do Číny nebo kde? Začínám se komunistů zase bát! To myslím vážně.“ 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…