Topolánek k 17. listopadu: Vyprchaly sny a iluze, s nimi i silný pocit národní jednoty

17.11.2017 12:36

Kandidáti na prezidenta v anketě serveru Lidovky.cz zavzpomínali na listopad 1989 a zamysleli se nad tím, zda je toto výročí důležité i pro nové generace, které už listopad 1989 nezažily. Prezident Zeman se do ankety nezapojil. Jeho protikandidáti se shodli na tom, že zavítají na Národní třídu v Praze. Až na Vratislava Kulhánka, který prý nikdy neměl potřebu „dojímat se na Národní třídě“. Pokud jde o odkaz 17. listopadu, pánové lidem připomínají, že svoboda není zadarmo.

Topolánek k 17. listopadu: Vyprchaly sny a iluze, s nimi i silný pocit národní jednoty
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý premiér Mirek Topolánek

Michal Horáček sehrál v době kolem 17. listopadu určitou úlohu, neboť spolu s Michaelem Kocábem organizovali iniciativu Most, která přivedla k jednomu stolu disidenty a představitele komunistické státní moci. Proto má pro něj samotný 17. listopad stále velkou důležitost. Je si však vědom toho, že někdo jiný se na to tak dívat nemusí.

Mirek Topolánek má za to, že kouzlo 17. listopadu tak trochu vyprchalo, protože přišly všední starosti. I tak je však třeba na 17. listopad myslet jako na symbol – symbol svobody.

„Vyprchaly sny a iluze, s nimi i silný pocit národní jednoty, a přišla všední, pro řadu lidí tvrdá realita, kdy museli řešit své osobní starosti. O to více má 17. listopad hodnotu symbolickou, kdy bychom si měli připomenout, o co tehdy šlo. O svobodu! Toto výročí by nám mělo připomínat, že svoboda se nedědí, ale že o ni musíme bojovat. Aby zůstala i pro nové generace těch, kteří totalitu nezažili a už ani nevěří, co to bylo a jak to poznamenalo generace předků,“ zdůraznil Topolánek.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Také podle Jiřího Drahoše bychom neměli zapomínat na onu sílu, která prostupovala lidmi 17. listopadu. Sílu naděje. Profesora Drahoše prý tato síla dodnes nabíjí. „Vzpomínka na ty obrovské emoce mi dodává sílu. Neměli bychom nechat toto datum ztrouchnivět v učebnicích dějepisu, stále nese odkaz touhy nás všech po lepší budoucnosti,“ uvedl Drahoš. Pokud nebudeme dál usilovat o lepší budoucnost a budeme se utápět v malicherných sporech, bude to prý jen naše chyba.

V podobném duchu se vyjádřiil i kandidáti Jiří Hynek či Marek Hilšer. Ten připomněl, že v roce 1989 žil už v emigraci ve Španělsku a dění doma sledovali jen z televize. Rodičům i jemu prý bylo líto, že nemohou být „u toho“. Dnes jako většina jeho protikandidátů vyrazí na Národní třídu.

Celou anketu naleznete zde

Zato Vratislav Kulhánek se na Národní nechystá.  „Nikdy jsem neměl potřebu dojímat se na Národní třídě, či tam dokonce pokládat květiny. Radost ze svobody si užiji s partnerkou v jejím rodném Jeseníku, kde se vždy lidi uměli ohánět a naučili se porážet vše nepříjemné, bez ohledu na dobu, ve které žili,“ uvedl Kulhánek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…