Totální propad Merkelové v očích občanů České republiky

26. 1. 2016 17:54

Ze zahraničních osobností vnímají Češi nejpříznivěji papeže Františka a slovenského premiéra Roberta Fica. Dobře si vede také britský premiér David Cameron. Uvedla to agentura STEM. Od posledního průzkumu v roce 2013 si výrazně pohoršila německá kancléřka Angela Merkelová. O něco menší pokles zaznamenal také americký prezident Barack Obama, v jeho případě ale stále převažují kladná hodnocení. Ruského prezidenta Vladimira Putina Češi vnímají spíše negativně.

Totální propad Merkelové v očích občanů České republiky
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

V roce 2013 hodnotilo Merkelovou pozitivně 72 procenta Čechů. „Dnes patrně v návaznosti na uprchlickou krizi se její hodnocení dramaticky zhoršilo,“ uvedl STEM. Německou kancléřku hodnotí kladně už jen 24 procent Čechů. Obama si pohoršil o 16 procentních bodů na 55 procent. Putina vnímá příznivě 37 procent lidí, což je o čtyři procentní body více než v říjnu 2013.

Specifické je hodnocení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kterého 41 procent Čechů vůbec nezná. Pozitivně se o něm vyjádřilo 16 procent dotázaných. Jeho předchůdce José Manuela Barrosa neznalo dokonce 48 procent Čechů.

Papeže Františka hodnotí příznivě 74 procent dotázaných, což je zhruba stejně jako v roce 2013. Fico je oblíbený u 67 procent Čechů. „Opětovně se ukazuje, že ke Slovensku a jeho představitelům máme výrazně kladný postoj,“ uvedla agentura. Kritičtější k Ficovi jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé, stejně jako v případě maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého pozitivně hodnotí 45 procent Čechů. Cameron má 67 procent kladných hodnocení, francouzský prezident Francois Hollande 51 procent.

„Názory na nejvyšší představitele Ruska, Spojených států a Německa jsou významně ovlivněny politickými preferencemi občanů. Podle očekávání jsou sympatizanti KSČM v porovnání s příznivci ostatních parlamentních stran výrazně vstřícnější k Vladimíru Putinovi, a naopak kritičtí k Baracku Obamovi,“ uvedla agentura. Angelu Merkelovou pozitivněji hodnotí stoupenci KDU-ČSL a TOP 09.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…