Totální propad lidové podpory obchodní dohody mezi USA a EU. Tak strašná čísla asi Obamu a Merkelovou nepotěší

25.04.2016 9:36

Administrativou Baracka Obamy prosazovaná Transatlantická obchodní dohoda (TTIP) má podle aktuálních průzkumů mimořádně nízkou podporu mezi Američany i Němci. Jak uvádí zpravodajská agentura Reuters, v obou zemích uzavření dohody podporuje méně než pětina lidí.

Totální propad lidové podpory obchodní dohody mezi USA a EU. Tak strašná čísla asi Obamu a Merkelovou nepotěší
Foto: White House.org, tan
Popisek: 44. prezident Spojených států amerických Barack Obama

Průzkum realizovaný YouGov pro Bertelsmann Foundation proběhl souběžně v Německu i Spojených státech a pro vlády obou zemí dopadl velmi nepříznivě. Popularitu TTIP v očích Němců nezvýšila ani návštěva amerického prezidenta v Berlíně. A jak se ukazuje, TTIP má velmi nízkou podporu i v samotných Spojených státech. „Transatlantickou obchodní dohodu schvaluje pouze 17 % Němců. Přitom ještě před dvěma lety ji za pozitivní záležitost považovalo 55 % německého obyvatelstva,“ píše Reuters.

Postoje Němců k TTIP jakoby kopírovaly postoje Američanů, kterých dohodu podporuje jen 18 %. Také ve Spojených státech zaznamenaly prudké snížení podpory pro TTIP. Ještě v roce 2014 se k jejímu podepsání vyjadřovalo pozitivně 53 % Američanů. „Oslovení respondenti vysvětlovali změnu svých postojů tím, že před dvěma lety ještě neměli o dohodě dostatečné informace,“ konstatuje Reuters s tím, že právě TTIP bude důležitým bodem setkání mezi prezidentem Obamou a kancléřkou Merkelovou.

Celý text v angličtině je ZDE.

Přes výsledky průzkumu se nezdá, že by německá nebo americká vláda uvažovaly o změně svého stanoviska k TTIP. Podle Reuters naopak německé úřady věří, že by mohlo k dokončení schvalovacího procesu dojít ještě před odchodem Obamy z Bílého domu příští rok v lednu. Finalizace dohody by potom byla dokončena nástupcem Obamy. Někteří němečtí politici si však začínají stěžovat na údajně příliš zdlouhavé tempo vyjednávání. „Chce vůbec Washington dohodu podepsat?“ tázal se minulý týden šéf socialistů Sigmar Gabriel.

Průzkum zveřejněný Bertelsmann Foundation ukázal, že se Němci obávají snížení norem pro zboží, spotřebitelské ochrany i snížení norem platných na pracovním trhu. Značná změna nastala i ve vnímání volného obchodu obecně. Zatímco nyní se dívá na volný obchod pozitivně 56 % lidí, před dvěma lety to bylo celých 88 %. „Podpora podobných obchodních dohod obvykle klesá v zemích, které se považují za globální exportní šampiony,“ cituje Reuters předsedu představenstva Bertelsmann Foundation Aarta de Geuse.  

O víkendu se v Hannoveru, kam zavítá v rámci návštěvy Obama s Merkelovou, konala masová demonstrace, jejíž účastníci protestovali proti TTIP. Odhady počtu účastníků se ovšem různí. Zatímco organizátoři hovoří až o 90 000 protestujících, policie se nechala slyšet, že na demonstraci bylo přítomno maximálně 35 000 lidí. Zatímco koaliční vláda složená z CDU-CSU a sociální demokracie podepsání Transatlantické obchodní dohody plně podporují, strana Zelených a další opoziční strany se staví spíš proti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …