Toto poradil Merkelové zkušený německý novinář. Jinak prý může být hodně zle

15. 3. 2016 21:04

Německý novinář Stefan Kuzmany konstatuje v týdeníku Spiegel, že došlo v zemi po nedělních volbách k politickému zemětřesení. Pokud si prý chtějí vládnoucí CDU a SPD zachovat své dominantní postavení i v budoucích letech, musí více komunikovat mezi sebou, ale i s protiimigrační a euroskeptickou Alternative für Deutschland (AfD).

Toto poradil Merkelové zkušený německý novinář. Jinak prý může být hodně zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Kuzmany tvrdí, že i přes nesouhlas s politikou AfD byla tato strana jedinou volitelnou alternativou vůči zbytku politických stran. „Ostatní strany více či méně podporovaly postoje Angely Merkelové v oblasti přistěhovalecké politiky. Ve výsledku tak tuto neděli došlo v Německu k politickému zemětřesení,“ píše Kuzmany a připomíná, že Alternative für Deutschland dostala v Bádensku-Württembersku 15,1 %, v Porýní-Falci 12,6 % a v Sasku-Anhaltsku dokonce 24,2 % a stala se tak v této spolkové zemi druhou nejsilnější politickou stranou.

„Názorová pluralita je základem demokracie. Když ale všechny strany až na jednu zastávají v otázce přistěhovalecké politiky stejné názory jako kancléřka, mají lidé s opačným názorem možnost zvolit právě pouze tu jednu politickou stranu,“ konstatuje Kuzmany a upozorňuje také na posun CDU v politickém spektru směrem doleva. „To, že se tak stalo v případě kdysi středopravicové strany, však neznamená, že tak učinili i lidé podezřívaví k homosexualitě nebo imigraci. Tito lidé přece nikam nezmizeli,“ píše Kuzmany.

Podle jeho názoru se na rozdíl od CDU podařilo udržet loajalitu voličů její sesterské straně z Bavorska CSU. „Nemusíte mít jejího šéfa Horsta Seehofera příliš v lásce, ale faktem zůstává, že on svoji roli hraje naprosto spolehlivě. Jeho CSU hlásá přesně ty ideje, jako tomu bylo i v minulosti. Ale za čím si vlastně stála ve volbách CDU? Za politikou Angely Merkelové, či za odlišnou politikou, kterou představují Julia Klöckner v Porýní-Falci či Guido Wolf v Bádensku-Württembersku?“ soudí Kuzmany.

„To samé se týká sociálních demokratů z SPD. Na jakých idejích vlastně strana nyní stojí? Jde o liberální imigrační politiku? Nebo prosazují více sociálních projektů pro obyčejné Němce? Nebo všechno dohromady do té doby, dokud budou moci setrvat ve vládě? Zdá se, že ani jejich voliči to netuší,“ uvažuje Kuzmany nahlas o směřování SPD, která sice dokázala zvítězit v Porýní-Falci, ale ve zbývajících dvou spolkových zemích utrpěla debakl. Otázkou podle Kuzmanyho také zůstává, jestli mohou být po svém vítězství v jedné ze spolkových zemí považováni za alternativu Zelení.

Podle Kuzmanyho je obecně stále obtížnější zjistit, co jednotlivě politické strany představují za ideje. „Jejich představitelé vysílají nejasné signály a pro voliče je tak obtížnější dát jim svůj hlas. Jestliže si chtějí hlavní politické strany CDU a SPD zachovat své výsadní postavení, musí jasně definovat, jaké pozice v politickém spektru zastávají. Vedle toho by se také měly zapojit do veřejné politické diskuse mezi sebou i s AfD. V opačném případě nás čeká éra, kdy budou v našem politickém systému dominovat strany, kterou jsou pouhou alternativou a nenabízejí žádná řešení,“ uzavírá Kuzmany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…