Toto pronesl Obama o Ukrajině. V soukromí. Odborníka to vyděsilo

18. 9. 2014 10:23

Politolog Adrian Karatnickij se ve svém zamyšlení publikovaném na americkém serveru newrepublic.com věnuje překvapivému komentáři amerického prezidenta Baracka Obamy, který pronesl na adresu Ukrajiny. Vyplývá z něho, že Američané nejspíš Ukrajinu hodili přes palubu.

Toto pronesl Obama o Ukrajině. V soukromí. Odborníka to vyděsilo
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Anketa

Měla by média informovat citlivěji o závažné nemoci expremiéra Stanislava Grosse?

hlasovalo: 2533 lidí

„S Ukrajinou neděláme žádný velký byznys a z geopolitického hlediska... Ať se děje na Ukrajině cokoli, na naši bezpečnost to nemá bezprostřední vliv. Toto prohlásil Barack Obama minulou sobotu. Svůj postoj k Ukrajině neprezentoval na zahraničně-politickém diskuzním fóru, ale na půdě soukromého domu v Baltimore, kde se účastnil jedné dobročinné politické akce. O prezidentově upřímném či snad šokujícm a překvapivém názoru na Ukrajinu se v médiích příliš nehovořilo. Ale to, co řekl, hluboce šokovalo stovky účastníků pozdní společné večeře, která se konala po konferenci o budoucnosti Ukrajiny za účasti politiků, politických analytiků a byznysmenů z Evropy, Spojených států i Ukrajiny," konstatuje Karatnickij.

„Na slavnostní večeři všeobecně panovalo přesvědčení, že Obamův komentář k Ukrajině vnímá Putin jako signál, že se Spojené státy nakonec smíří s brutální `snahou` Ruska udržet si vliv na Ukrajině, která prozatím stála život 5000 vojáků a civilistů. Prezident sice svůj otevřený komentář v další fázi zaobalil do obvyklých frází o mobilizaci ve prospěch Ukrajiny a obraně mezinárodního práva, ale přesto je z jeho slov zřejmé, že Spojené státy se nehodlají pomocí Ukrajině nijak výrazněji zabývat," je přesvědčen Karatnickij.

Anketa

Jste pro radikální omezení migrace do Evropy?

98%
2%
hlasovalo: 20257 lidí

„Skutečně však není klíčovým zájmem Spojených států zabránit Rusku v totální invazi a následné okupaci Ukrajiny?“ pokládá si Karatnickij otázku. „Ruská okupace ukrajinského území přímo ohrožuje stabilitu a bezpečnost spojenců NATO sousedících se západními regiony Ukrajiny. Na Ukrajině se dále nacházejí tři obrovské jaderné elektrárny, které by mohly v důsledku pokračujících bojů ohrozit jadernou bezpečnost. Válka by mohla narušit či úplně zničit ukrajinské energetické potrubní sítě, prostřednictvím kterých se vyváží do Evropy více než polovina ruského plynu. Úspěšná expanze na Ukrajinu by rovněž mohla Rusko povzbudit, aby získalo větší vliv na dění v Turkmenistánu, který je bohatý na energie. Neměly by snad tyto události vliv na zásoby saúdské, irácké a katarské ropy?“ opět se táže Karatnickij.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

„K tomu přidejme kremelské blábolení o údajném špatném zacházení s etnickými Rusy v pobaltských státech, které jsou členy NATO. Nepředstavoval by snad pro Alianci agresivní vpád Ruska do těchto zemí povinnost splnit své závazky, samozřejmě míněno i vojenskou cestou, které vyplývají ze Článku 5? V říjnu 2012 se republikánský kandidát Mitt Romney v rámci prezidentské kampaně nechal slyšet, že Rusko představuje pro USA nejvyšší geopolitickou hrozbu. Obama výrok svého rivala energicky vyvracel. Čas ovšem ukázal, že Romney měl pravdu. Po protiprávní anexi Krymu je to zcela evidentní. Obama přesto nemůže připustit, že se ve svém úsudku zmýlil," konstatuje Karatnickij.

„Snad jenom dočasná duševní nerovnováha způsobila, že byl americký prezident schopen vypustit ze svých úst ta zmíněná slova o Ukrajině. Přesto Obama svým potutelným komentářem znehodnotil vše, co Spojené státy udělaly pro posílení evropské soudržnosti, díky které se podařilo prosadit společné sankce," má jasno Karatnickij.

„V sázce je však nyní opravdu mnoho, proto by měl prezident Obama spolknout svoji hrdost a vzít svůj špatně načasovaný politický bonmot zpět. Pokud tedy vše nemyslel naprosto vážně a nevyslal tak jasný signál mocichtivému Putinovi," přemítá Karatnickij.

„Dnes se Obama potká s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a to bude ta pravá chvíle pro seriózní prohlášení. Americký prezident by měl ocenit úsilí svého protějšku při prosazení ústupků reprezentovaných větší autonomií a vyhlášením amenestie pro brutální separatisty, kteří zavraždili mnoho nevinných civilistů a kolaborovali s ruskými okupanty," radí Karatnickij.

„Zároveň by však měl Obama dát jasně najevo, že ruské imperiální choutky představují vážnou geopolitickou hrozbu pro bezpečnost a zachování světového řádu, který byl nastolen po skončení studené války. V neposlední řadě musí Obama vyslat jasný signál, že USA jsou připraveny v případě potřeby sankce ještě vystupňovat a nabídnout Ukrajině pomoc, která by ruského agresora odradila od jeho dalších okupačních snah navždy," uzavírá Karatnickij.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec musel ohlásit:  Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

13:23 Moravec musel ohlásit: Miloše Zemana podporuje skoro 42 procent voličů, další o tom uvažují

Václav Moravec zahájil další Otázky zhodnocením volebních šancí jednotlivých prezidentských kandidát…