Trafiky nejsou trestné, vykládala Němcová. Pak ukazovala na kameru podpisy

16.07.2013 19:12 | Zprávy

Dnešním hostem Interview 24 byla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. V debatě se dotkla nejenom současné vlády a problémů ministra financí Jana Fischera, ale také dnešního zproštění viny tří "rebelů" Nejvyšším soudem. Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa budou také nejspíš v dohledné době propuštěni na svobodu. Bývalí politici ODS byli zadrženi kvůli přijetí tzv. trafik.

Trafiky nejsou trestné, vykládala Němcová. Pak ukazovala na kameru podpisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová, předsedkyně poslanecké sněmovny

"Pakliže takový rozsudek soud učinil, muselo dojít k velkému pochybení orgánů před ním," domnívá se Němcová. "Musíme ale počkat na další detaily a zdůvodnění si přečíst," dodává. "Nejsnadnější je udělat sám ze sebe soudce. Jako ODS jsme byli celý měsíc trpěliví, čekali jsme na nové informace a nedozvěděli jsme se vůbec nic," obhajuje postoj své strany.

"Toto korupce nebyla, pokud tam není něco dalšího," poukazuje na informace, které podle svých slov čerpala z médií a veřejných zdrojů. "Pro mě jsou tato dohadování se za etickou hranicí, ale rozhodně se podle mě nejedná o trestní čin," říká s tím, že ne vždy jsou dohody - některými nazývány "trafikami"- pro obě strany ideální. "Hranici trestního práva ale rozhodně jako ODS nechceme posouvat. To, co musí zůstat podstatou - že orgány nesmí říkat kdo s kým má tvořit jakou politiku - je nejdůležitější," má jasno Němcová.

Zeman měl jasno dlouho dopředu

Němcová zároveň ukázala listinu s padesáti podpisy poslanců ODS, čtyřiceti dvěma podpisy poslanců TOP 09 a Starostů a osmi podpisy strany LIDEM. Tito poslanci, kterých bylo sto jedna, chtěli podpořit sestavení vlády s vedením Miroslavy Němcové. "Prezidentovi jsme podpisy nabízeli už dlouho dopředu. On ale říkal, že podpisy nepotřebuje a opravdu v tu dobu jednal s nynějším premiérem Jiřím Rusnokem. Bylo to tedy na oko," dodává.

"Jinak s těmito stranami máme v plánu dát dohromady společné programové prohlášení, které by se týkalo toho, co bychom mohli do dalších voleb stihnout," říká. Současná vláda podle ní rozhodně není ideální. To demonstruje na případu Jana Fischera. "Vy byste se nestaral, jaké to jsou peníze?" ptá se Němcová v jednu chvíli moderátora. "Já bych se velmi zajímala a nepřijde mi možné, že se pan Fischer nezajímal. Zda jsou peníze osobní, firemní, nebo jaké," dodává.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

12:54 Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

Můj kanál má více sledujících. Tak vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, proč se krizo…