Transparency International žádá, aby vláda po zbrojařích chtěla protikorupční opatření

27.04.2015 13:16 | Zprávy

Česká pobočka organizace Transparency International (TIC) vyzvala vládu a ministerstvo obrany, aby po uchazečích o zbrojní zakázky požadovaly zavedení etických a protikorupčních pravidel. Na Tatru a další firmy se zbrojní výrobou TIC apeluje, aby tato pravidla přijaly. Programový ředitel pobočky Radim Bureš to uvedl na dnešní tiskové konferenci, která představila mezinárodní Protikorupční index zbrojních firem.

Transparency International žádá,  aby vláda po zbrojařích chtěla protikorupční opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Korupční rizika jsou spojena s protlačováním dodávek, které nejsou nezbytně nutné, popřípadě neodpovídají specifickým požadavkům armád té které země. Velkou roli v rámci zbrojního průmyslu hrají zprostředkovatelské firmy a různí externí obchodníci," řekl ČTK Bureš, podle nějž proto kvalitní protikorupční program musí klást důraz nejen na mateřskou společnost, ale i na dodavatele, popřípadě prodejce té které zbrojní firmy.

"Státní podniky, které jsou v gesci ministerstva obrany, by mohly jít příkladem soukromému sektoru," myslí si Bureš. Česká vláda by podle něj měla ohledně přijetí protikorupčních pravidel tlačit na své dodavatele. "Vím, že to není úplně jednoduché, ale dovedu si představit, že v nějaké základní podobě by k tomu české ministerstvo obrany mohlo přistoupit. Budeme se s nimi o tom bavit," doplnil s tím, že tyto požadavky by mohly být součástí technických podmínek tendrů.

Tatra se zařadila do nejhorší skupiny

Index zbrojních firem zkoumal zavádění protikorupčních opatření a zvýšení transparentnosti u 163 zbrojních firem ze 47 zemí. Tatra, která v průzkumu jako jediná zastupovala Českou republiku, se ve výsledcích zařadila do nejhorší skupiny, protože protikorupční program dosud nezavedla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…