Tripartita bude dnes jednat o situaci ve zdravotnictví či v OKD

1. 2. 2016 6:58

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes sejdou na svém prvním letošním společném jednání. Diskutovat budou o situaci ve zdravotnictví, o surovinové politice, přípravách stavební novely, migraci či situaci v OKD. Tripartita se pravidelně zabývá i čerpáním peněz z evropských fondů.

Tripartita bude dnes jednat o situaci ve zdravotnictví či v OKD

O zdravotnictví tripartita jednala už minulý rok. Nyní by se měla zaměřit třeba na odvody státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Resort navrhuje pravidelnou automatickou valorizaci, novinkou je tzv. anticyklický mechanismus. V krizi by stát měl za státní pojištěnce platit víc, v dobách konjunktury by příspěvek klesal.

Nyní stát měsíčně platí 870 korun za osobu. Pro příští rok by se částka měla podle plánu ministerstva zdravotnictví zvýšit o 73 korun na 943 korun. Celkem by to mělo stát 3,5 miliardy navíc. Ve středu by návrh měla projednat vláda. Odbory už dřív stát za nízké odvody kritizovaly. Poukazovaly na to, že minimální záloha ostatních plátců dosahuje 1823 korun.

Tripartita by měla jednat i o situaci v OKD. Těžební firma se potýká s problémy, hrozí ukončení těžby a propouštění. Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, kancelář vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a krajská hospodářská komora doporučily, aby těžba pokračovala co nejdéle i za cenu, že by určité výdaje hradil stát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Německo? Časovaná bomba. Mezi řečí vám Němci sdělí...

14:00 Jozef Banáš: Německo? Časovaná bomba. Mezi řečí vám Němci sdělí...

Slovenský spisovatel, bývalý diplomat, vrcholový manažer a politik Jozef Banáš se v rozhovoru pro Pa…