Trumpův trest pro Rusko se blíží. Putinův mluvčí komentoval protiúder. Může mít hrozivé následky

14.08.2018 18:44

Když americký Kongres shledal, že Putinovo Rusko použilo chemické zbraně proti svým obyvatelům, znamenalo to automatické uvalení sankcí na tuto zemi. Ale jak na to Rusko odpoví? Bude impérium vracet úder? Jasné slovo prozatím nepadlo, píše týdeník Newsweek.

Trumpův trest pro Rusko se blíží. Putinův mluvčí komentoval protiúder. Může mít hrozivé následky
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Sankce Trumpovy vlády za otrávení Skripala mají vejít v platnost na konci měsíce a mají se týkat elektroniky a „citlivých“ technologií. A pokud se Moskva nepodvolí, za pár měsíců by mohly vejít v platnost další. Moskva se od začátku nařčení brání. Prezident Putin se ještě nesvěřil, jaká na sankce bude odpověď z ruské strany. Podle Kremlu by nebylo správné to nyní říkat.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14168 lidí

„Co se týče Putinových instrukcí, tak samozřejmě ještě žádné nejsou, protože sankce byly ohlášeny, jejich balíček je připravován nebo už je připraven, ale ještě nejsou v platnosti,“ uvedl Dimitrij Peskov, Putinův mluvčí v pondělí. Zástupce pro tisk z Kremlu se otázkám, jaké kroky se připravují jako reakce, nevěnoval, což zřejmě naznačuje, že je Moskva nezveřejní dříve, než sankce vejdou v platnost. „Bez přesných informací o sankcích, které si Washington vymyslel, by nebylo správné se vyjadřovat o reakcích,“ řekl Peskov. Uvedl prý, že pokud k takovým reakcím Moskva přistoupí, budou založeny na principu reciprocity.

Peskovova slova souhlasí s tím, co řekl Dimitrij Medveděv, ruský premiér. Ten se také odmítl k odvetným sankcím vyjádřit, ale komentoval návrh, který se nyní řeší v americkém senátu. Ten by měl postihovat Putinovy finanční transakce a ty, kdo s ním obchodují. Medveděv uvedl, že to by znamenalo obchodní válku, a pokud by byl návrh schválen, Moskva by reagovala „ekonomickými metodami, politickými metodami, a pokud by to bylo nutné, i jinými.“

Celý článek ZDE.

Sankce proti Rusku jsou téma, které názorově rozděluje jak politiky v Americe, tak v Evropě. Sám Donald Trump se k novým sankcím zatím nevyjádřil a jejich uvalení vzešlo nikoli od něj, ale od amerického Kongresu. Také v Evropě se najdou tací, kteří by sankce zmírnili. Mezi ně patří například velice známý italský politik a ministr Matteo Salvini. Ten se v červenci vyjádřil, že Evropská unie by měla zmírnit sankce proti Rusku, a jako důvod uvedl, že Itálie na nich tratí nejvíce ze všech členů EU. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Salviniho vyjádření ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…