Turecko nás může držet pod krkem, varuje poslanec Černoch

16. 10. 2015 22:58

Předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL), člen výboru pro evropské záležitosti Marek Černoch (Úsvit) a zahraniční komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič debatovali o tom, co bude dál ve vztazích EU a Turecka.

Turecko nás může držet pod krkem, varuje poslanec Černoch
Foto: Archiv TN
Popisek: Památky v Turecku

Od Evropské unie dostane Turecko až tři miliardy eur na pomoc uprchlíkům, které na oplátku Turecko udrží na svém území. Je to dobrý plán?  Podle Benešíka bylo možné podobnou dohodu očekávat, neboť Turecko je pro EU v této situaci klíčovým partnerem. Černoch oponoval, že tato dohoda přichází pozdě a ještě není nijak silná. Ty kroky měly být daleko razantnější a také rychlejší,“ konstatoval. Pokud by EU chtěla udělat něco opravdu dobrého, měla by podle Černocha sjednocovat azylovou politiku v celé Unii.

K tomu se přiklonil i Benešík, ale pouze za situace, že EU přijme naši poměrně přísnou azylovou politiku, která ale vede k tomu, že ekonomické běžence prostě posíláme domů a pomáháme těm, kteří to opravdu potřebují. Problém je i v tom, že uprchlíci nevstupují do EU legálně. „I když mohou,“ uvedl Benešík. Legální cestou o vstup do EU mohou požádat ti, které v jejich domovech ohrožuje válka.

Černoch varoval, že nás Turecko může „začít držet pod krkem, což by se nám dlouhodobě mohlo velmi vymstít“. Podle Benešíka se musíme snažit o to, aby se turecké zákony harmonizovaly se zákony EU, ale to ještě neznamená, že by lidovci podporovali vstup Turecka do EU. Černoch byl v této věci nekompromisní. „Pokud bude v té době Úsvit ve vládě, tak to nepřipustíme.“

Komentátor Marjanovič k tématu doplnil, že stavba plotů v EU nepomáhá, protože když postavíte plot, zkusí jít jinou cestou, což díky maďarskému plotu poznají Slovinci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…