Turecko si prý může dělat co chce, NATO ho přes palubu nehodí. Zde je stručný výčet, čím nás drží pod krkem

06.08.2016 18:18 | Zprávy

NATO a Turecko zůstávají i nadále spojenci, k vzájemné důvěře mají ovšem dost daleko. Od té doby, co v Turecku proběhl pokus o převrat, má Severoatlantická aliance na Turecko jen velmi malý vliv. „NATO může Turecko pouze pokárat, potrestat jej nemůže,“ píše z Bruselu reportér Deutsche Welle Bernd Riegert.

Turecko si prý může dělat co chce, NATO ho přes palubu nehodí. Zde je stručný výčet, čím nás drží pod krkem
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Ihned po neúspěšně provedeném pokusu o státní převrat vyslaly Spojené státy do Ankary svého nejvýše postaveného vojenského důstojníka, aby zamezil případnému poškození vzájemných vztahů mezi Spojenými státy, Tureckem a zbytkem Aliance.

Josepf Dunford Ankaru ujistil, že Spojené státy budou i nadále „podporovat demokracii v Turecku“, a odsoudil pokus o puč.

Američané vyslali směrem do Turecka stejnou zprávu, kterou již dříve tureckému prezidentu Erdoganovi poslal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který s tureckým prezidentem hovořil po telefonu dva dny po incidentu.

Na rozdíl od Američanů Stoltenberg tureckou stranu ovšem rovněž vyzval k tomu, aby respektovala demokratické uspořádání, ústavu a lidská práva.

Turecká vláda s odpovědí Západu na incident příliš spokojena nebyla. V několika rozhovorech prezident Erdogan přímo vyzýval k tomu, aby zemi přijeli navštívit vysoce postavení politici z členských států Aliance. NATO se prozatím zdrželo komentářů ohledně armádní čistky, která v Turecku po pokusu o převrat proběhla. V jediném vyjádření z Bruselu zaznělo, že má každý členský stát právo na to, obměnit vedení své vlastní armády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…