Turecký prezident stojí proti Rusku a Sýrii kvůli osobní urážce, píší v Británii

13. 3. 2016 6:28

Britský historik Norman Stone se v textu pro Financial Times zamýšlí nad tím, co může stát v pozadí dnešních rusko-tureckých rozbrojů. Země spolu dlouho relativně dobře vycházely. Všechno se změnilo kvůli syrské válce. Turecký prezident Erdogan má totiž za to, že od Asadovy manželky slyšel urážku, kterou nehodlal strpět. V syrské krizi však Asada zachránilo Rusko, čímž utrpělo Erdoganovo ego.

Turecký prezident stojí proti Rusku a Sýrii kvůli osobní urážce, píší v Británii
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle všeho urazila manželka syrského prezidenta Bašara Asada. Naznačuje to alespoň britský historik Norman Stone. České čtenáře o tom informoval server PrvniZpravy.cz.

Jednoho dne se spolu setkali manželé Asadovi a manželé Erdoganovi. A nedopadlo to dobře. „Říká se, že poté Asma Asadová poslala svému manželovi e-mail, v němž ho prosila, aby ji už o to (setkání s Erdoganovými, pozn.) znovu nikdy nežádal,“ uvedl historik. „Podle tohoto příběhu, si paní Asadová stěžovala, že Erdogan nemá dostatečné vzdělání a vkus: manžel je gangster, který četl v životě jen jednu knihu, jeho žena je posedlá nákupy, přičemž je staromódní a nevkusně oblečená,“ dodává server.

Turecké tajné služby se prý o tomto dopise dozvěděly a turecký prezident se podle všeho smrtelně urazil. Rozhodl se, že to Asadovi nedaruje. A časem došlo na občanskou válku v Sýrii, ve které se Turci postavili jasně na stranu Asadových odpůrců. Ruský prezident Vladimir Putin ale tyto plány překazil, když se postaral o to, aby syrský prezident Asad zůstal. Erdogan se tak začal hněvat i na vládce Kremlu. A došlo k sestřelení ruského letadla na syrsko-tureckém pomezí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml., Robejšek, Mach a Payne u jednoho stolu. A bylo dusno: Není v zájmu Čechů okamžitý Czexit. Pokud se ale z Karlína stane no-go zóna...

19:21 Klaus ml., Robejšek, Mach a Payne u jednoho stolu. A bylo dusno: Není v zájmu Čechů okamžitý Czexit. Pokud se ale z Karlína stane no-go zóna...

Poslanec ODS Václav Klaus mladší se spolu se zakladatelem Realistů a dalšími hosty zúčastnil diskuse…