U Opencard se uměle dělily zakázky, řekl poslancům bývalý úředník

12.06.2014 13:19

Většinu dosavadních nákladů na pražskou kartu Opencard tvoří platby za konzultační, právní, marketingové a další služby. Šlo většinou o malé zakázky, aby se nemuselo konat výběrové řízení. Před sněmovní vyšetřovací komisí k Opencard to dnes řekl někdejší magistrátní úředník z odboru informatiky Jiří Chytil.

U Opencard se uměle dělily zakázky, řekl poslancům bývalý úředník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Chytil v kauze figuruje mezi pěti zatím nepravomocně odsouzenými, ač měl údajně příslib být utajeným svědkem.

Původní provozovatel karty, firma Haggues, podle Chytilových údajů dostala asi 400 milionů korun za počítačové a programové vybavení a licence. „Cena je relativně odůvodnitelná podle uzavřených smluv," uvedl. Další služby podle jeho informací přišly asi na 850 milionů, většinou šlo o zakázky malého rozsahu. „Říká se tomu salámování, aby se nemuselo soutěžit," podotkl Chytil. Přitakal domněnce poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL), že se mohlo jednat o organizovaný podvod. Podle Chytila je smutné, že policisté nezkoumali, proč byla suma utracena takovým způsobem.

Chytil figuroval ve výběrové komisi

Z Chytilových vyjádření vyplynulo, že tyto zakázky zadával odbor informatiky pod vedením Václava Krause. Chytil soudí, že celková částka byla tak vysoká, že si toho mohli všimnout jeho přímí nadřízení, nejprve prý někdejší ředitel magistrátu Martin Trnka a později bývalý primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Někdejší úředník poznamenal, že by bylo zajímavé se Krause zeptat, proč přešel z funkce obchodního ředitele pro střední a východní Evropu firmy Sun Microsystems na magistrát, když si tím musel finančně pohoršit.

Chytil figuroval ve výběrové komisi, která firmu Haggues pro provozování karty doporučila. Byla jediným uchazečem o zakázku na pilotní provoz karty, ač si dokumentaci vyzvedly tři desítky společností. Chytil prý až po výběru zaslechl kuloární informace, že další se nepřihlásily kvůli podezření, že podmínky zakázky byly zřejmě vytvořeny pro Haggues.

Před komisí vypovídala také státní zástupkyně Dagmar Máchová

Bývalý úředník vypověděl, že pro někdejšího ředitele odboru informatiky Ivana Seyčka pracoval jako externista Petr Stránský, který byl později jedním z ředitelů Haggues a figuroval prý i v další firmě, která Opencard projektově řídila. Jeden z materiálů pro zastupitele ke kartě před spuštěním Opencard vytvořil podle Chytila další zástupce Haggues Jaroslav Turek.

Před komisí vypovídala také státní zástupkyně Dagmar Máchová. Uvedla mimo jiné, že kvůli Opencard byly obžalovány všechny osoby, na které postačoval důkazní materiál. Prověřovaly se prý všechny zakázky do konce funkčního období městské rady pod vedením exprimátora Pavla Béma (ODS).

Komise bude zasedat opět za týden. Zve si Krause a některé bývalé členy vedení metropole.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…