Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) už od roku 2006 pořádá pro teenagery soutěž „Moje soukromí. Nekoukat. Nešťourat“, jejímž obsahem je problematika ochrany svobody a soukromí na internetu. Proč se úřad věnuje právě této věkové skupině, je jasné. Podle slov předsedy ÚOOÚ RNDr. Igora Němce jde o skupinu, která je z hlediska rizik zdaleka nejohroženější.
„Děti a mladí lidé používají sociální sítě nejčastěji. A bohužel se nemůžeme spoléhat na to, že je před nebezpečím budou varovat rodiče, protože velmi často o svých dětech v tomto směru nemají přehled a navíc si ani oni sami možné nebezpečí neuvědomují. Dětem sice řeknou, že se nemají před školou vybavovat s cizím člověkem, ale nenapadne je svého potomka varovat, že není dobré se na sociálních sítích chlubit, že chodí ze školy sám a v určitou hodinu. Velkým rizikem je ochota dětí svěřit i intimní věci lidem s neznámou identitou a také kyberšikana,“ říká předseda ÚOOÚ.
Podle průzkumu chování dětí na internetu, na kterém se podílely portál Seznam se bezpečně a Univerzita Palackého, je třetina ochotna sejít se s někým, koho zná pouze z kontaktu na sociálních sítích. To vytváří velký prostor pro osoby, které s falešnou identitou tuto důvěřivost až bezstarostnost zneužívají pro páchání trestné činnosti. Mimochodem, v roce 2013 policie řešila 3108 trestných činů páchaných přes internet.
Portál Seznam se bezpečně provedl nedávno pokus s uměle vytvořeným profilem čtrnáctileté dívky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red