USA: Rusové nám ukradli informace. Ty nejcennější! Nikdo si nevšiml

16.12.2020 14:15

Podle americké tiskové agentury AP byly ruskou kybernetickou špionáží ukradeny nejtajnější informace americké administrativy. Podle odborníků může trvat i několik let, než se plně zjistí skutečná míra ukradených dat a škod, které to může způsobit. Ruské tajné operace měly trvat několik měsíců a zatím není jasné, zda byly odhaleny například informace o zbraňových systémech nebo jaderných výzkumech.

USA: Rusové nám ukradli informace. Ty nejcennější! Nikdo si nevšiml
Foto: syscom.co.za
Popisek: Software - ilustrační foto

Američtí vládní agenti budou příští měsíce zkoumat rozsah napáchaných škod, které podle AP mohou být katastrofální. Hackeři totiž podle odborníků nezanechali téměř žádné stopy a jednalo se o naprosto precizní práci. Vše ale prý nasvědčuje tomu, že za celou kybernetickou špionáží stojí ruská zpravodajská agentura SVR.

Mezi napadenými institucemi mají být nejvyšší americké vládní agentury včetně ministerstev financí a obchodu. Mnoho dalších cílů z veřejného i soukromého sektoru mělo být napadeno aktualizací nespecifikovaného komerčního softwaru. Pentagon přiznal, že software používal a již „vydal pokyny a směrnice na ochranu svých sítí“. O přímém napadení ale z důvodů bezpečnosti mlží.

Po vydání aktualizace a infiltrování systému měli hackeři několik měsíců na pečlivý sběr dat, poté vše precizně zašifrovali a nenechali za sebou žádné stopy.

Expert na kybernetické zločiny Thomas Rid, z Univerzity Johnse Hopkinse uvedl, že podobně rozsáhlý případ se stal naposledy v 90. letech, kdy ruští hackeři v rámci akce „Moonlight Maze“ nashromáždili obrovské množství dat včetně informací NASA a Pentagonu. Nynější útok je ale podle Rida ještě mnohem horší a objem ukradených dat mnohonásobně větší. „Ale k čemu ty informace použijí? Nejspíše to zatím nevědí ani oni sami,“ myslí si kybernetický expert.

Trumpova administrativa mezitím tají, které vládní instituce mohly být napadeny. V soukromém sektoru se podle Rida také zatím neobjevily žádné oběti útoku. „Běžně jsou oblíbeným cílem hackerů telekomunikační společnosti a dodavatelé obrany,“ dodal Rid. Proto se bezpečnostní agenti nyní soustředí na známky napadení u zbraňových systémů a raketové obrany, což jsou pro americkou bezpečnost zásadní oblasti.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O’Brien zkrátil kvůli zprávám o útoku svoji zámořskou cestu, aby v týdnu uspořádal širokou schůzi amerických vládních agentur. Bílý dům navíc podle zpráv zřídil speciální tým včetně FBI, který má hackerský útok vyšetřovat.

Podle kritiků padá vina i na odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, jehož administrativa nedokázala reagovat na hrozby kybernetické bezpečnosti včetně útoků ransomwaru, které ztěžovaly práci státní a místní správě, nemocnicím nebo dokonce i gymnáziím.

„Byly to frustrující časy, poslední čtyři roky. Myslím tím, že se v oblasti kybernetické bezpečnosti vážně vůbec nic nedělalo,“ stěžuje si Brandon Valeriano, z komise Kybernetické bezpečnosti, kterou zřídil americký kongres. „Je těžké najít něco, v čem jsme se vůbec posunuli,“ dodal Valeriano.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

11:51 Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

Bývalý prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko. Dů…