Ruský prezident Vladimir Putin předvedl podle analytičky Spencerové husarský kousek, když dokázal na jednání do Moskvy přivést syrského prezidenta Bašara Asada, demonstrativně s ním vystoupil před kamerami a v pořádku ho dostal zpět do Damašku. To jasně ukazuje, že se Putin chopil iniciativy na Blízkém východě. Pokud by tomu někdo nevěřil, stačí se podívat na to, že je Asad ochoten vypsat volby a spolupracovat s umírněnou opozicí, až skončí válka proti Islámskému státu.
Celá věc má ale háček, ona umírněná Svobodná syrská armáda, se kterou by mohl Asad spolupracovat, v zásadě neexistuje. "Neuchopitelná Svobodná syrská armáda (FSA), která i podle západních expertů jako taková neexistuje už přinejmenším dva roky, vzápětí naplnila svou pověst. Jeden rebelský prapor pod hlavičkou FSA odmítl jak ruskou pomoc, tak volby, další 'FSA' odmítla spolupráci s tím, že by je Rusko nejdříve mělo přestat bombardovat, zase jiná 'FSA' Rusku nabídla, že by se mohli sejít v egyptské Káhiře, a zástupci zcela jiné 'FSA' prý ale pro změnu jezdí do Moskvy běžně. 'Ano, byli tu i tento týden. Jsou tu skoro pořád, jsou to různí lidé, někteří odjíždějí, další přijíždějí, ale všichni tvrdí, že zastupují FSA,' popsal situaci Lavrovův náměstek Michail Bogdanov," píše Spencerová na serveru Literárky.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp