Ubližování Nagyové, hovada a šílenci: Petr Nečas našel výrazné zastání

20. 12. 2013 6:52

Expremiér Petr Nečas se nevzdává a v rozhovorech v médiích si nebere servítky. Ostře se pustil do prokurátorů v kauze, která vedla k pádu jeho vlády. Podle jeho slov se chovají bez jakékoli společenské zodpovědnosti, až na hraně sociopatie. Advokát Kolja Kubíček označil za pozoruhodné, že se Petr Nečas dnes vyjadřuje lépe a přesněji, než když byl politikem.

Ubližování Nagyové, hovada a šílenci: Petr Nečas našel výrazné zastání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas

„Ironií osudu se zdá být, že příčinou pádu pana Nečase coby premiéra byla jeho přílišná slušnost v jednání s konkurencí a těmi, kterým měl vládnout. Stejnou vadou se zatím jeví být zatížen i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Lze jen v zájmu společnosti, která jej zvolila a která si přeje, aby vládl on a ne policejní složky a `prokurátorové`, doufat, že tu zátěž odhodí,“ řekl ParlamentnímListům.cz advokát Kubíček jako varování předsedovi vítězné strany, který dnes pracně sestavuje novou vládu.

Prokurátoři nebyli na větší zodpovědnost připraveni

Státní zástupce nazývá Petr Nečas prokurátory proto, že část z nich prý uvízla v systému Generální prokuratury, v systému, který podle něj směřuje k jakobínské podobě orgánů činných v trestním řízení a cítí se být nad všemi. „Možná byla naše velká chyba, že jsme automaticky předpokládali, že když někomu takzvaně rozvážeme ruce, bude cítit větší společenskou zodpovědnost. Ti lidé nebyli na větší zodpovědnost připraveni,“ prohlásil bývalý šéf ODS a expremiér v rozhovoru v časopisu Reflex. Advokát Jaroslav Ortman kritizuje trend, kdy se přezkoumávají všechna politická rozhodnutí a dává se jim kriminální nádech. „To rozum nebere,“ prohlásil Ortman.

Fotogalerie: - Rozpočet schválen

Sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona o ...
Sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona o ...
Jaroslav Faltýnek(ANO) a Roman Sklenák(ČSSD)
Vítězslav Jandák a Miloš Petera(oba ČSSD)
Místopředseda sněmovny Petr Gazdík(TOP 09)
Ivana Dobešová(ANO)

Státní zástupci nemají být nijak svazováni, ale Ištvan by měl vyvodit důsledky ze svých chyb

Podle advokáta Jaroslava Ortmana, který má také zkušenosti z politiky v 90. letech, je však správné, aby státní zástupci měli absolutní volnost ve svém rozhodování. „Je nesmysl, aby byli nějak svazováni. Státní zastupitelství je zcela nezávislý orgán, je to samostatný pilíř zákonnosti v České republice, který je zcela odloučen od moci soudní,“ podpořil myšlenku nezávislosti státních zástupců. Ale současně dodává, že odpovědnost státních zástupců za chyby je stejná jako u každé jiné funkce. „Kdyby se ukázalo, že osoby v kauze Nagyová, byť i jen jejich část, byly stíhány neprávem, pak by z toho měl vyvodit právní důsledky i pan Ištvan,“ řekl ParlamentnímListům.cz o vrchním olomouckém státním zástupci Ivo Ištvanovi, který stál za celou kauzou Nagyová, v níž zasahovalo najednou 400 policistů. „Není přece možné, aby padaly vlády, probíhaly domovní prohlídky, aby byl předseda vlády odposloucháván, takových situací se úplně děsím, a pak se ukázalo, že to byla kachna a výbuch. Pak by takový člověk ve své funkci neměl co dělat, pokud se ukáže, že to bylo liché,“ prohlásil Ortman.

Fotogalerie: - Nečas u výslechu

Expremiér Petr Nečas dorazil ve čtvrtek ráno k výs...
Nečas odpovídal na dotazy novinářů
Samotný výslech trval jen krátce. Nečas odmítl vyp...
Podle Nečase jde o politický proces. Zpravodajci, ...
Nečas také uvedl, že je připraven spolupracovat s ...
Expremiér odmítl vypovídat i kvůli tomu, že mezi o...

Advokát Ortman se diví, že nejvyšší zástupce v této věci nečiní

Podle Ortmana se ukázalo, že Ivo Ištvan „střílel naprázdno na exposlance, ti už obviněni nejsou a je zřejmé, že ani obviněni nebudou“. „Byl tam chybný právní názor, že převzetí funkce v dozorčí radě je úplatek, to je prostě neuvěřitelné,“ kritizuje advokát. Za to musí podle něj nést někdo personální odpovědnost. „Já se podivuji, že nejvyšší státní zástupce v této věci nečiní. Nedovedu si představit, že to nezůstane bez odezvy a že člověk, který vyvolal takový skandál, by vykonával svoji funkci dál,“ nechápe advokát. Veřejná funkce zavazuje. Když udělá vážnou chybu ministr, musí rezignovat. „Proto není možné, aby státní zástupce udělal fatální chybu, která vedla k předčasným volbám, za něž se vyházely miliardy korun, a nestalo se nic. To není možné, pak nejsme v právním státě, v tom by měl Petr Nečas pravdu,“ souhlasí s expremiérem Ortman.

Fotogalerie: - Druhé výročí Havlova úmrtí

Dne 18. prosince si připomínáme druhé výročí úmrtí...
Podobizna Václava Havla na pomníku sv. Václava
Srdce ze svíček na Václavském náměstí
Zapalování svíček za Václava Havla
Pamětní deska na 17. listopad zatím svíčkami moc n...
Havlův hrob na Vinohradském hřbitově ano

Nečas kritizuje estébácké metody, psychické násilí

Bývalý šéf ODS Petr Nečas se opřel i do policie, která podle něj „ty první dva dny používala estébácké metody, normální psychické násilí“. Kritizuje, že se jeho současné ženě Janě Nečasové, dříve Nagyové, policisté vysmívali při domovní prohlídce, chodili po posteli její dcery, kopali do věcí. Nechápe, že ženu, která nikdy nebyla spjatá s násilnou trestnou činností, nikdy nedržela zbraň, zatýkalo prý komando dvanácti zakuklených policistů. Policistům v rozhovoru expremiér vyčítá "až hovadské chování".

Zákroky policie jsou někdy přehnané, tresty za excesy jsou však spíš výjimkou

Advokát Jaroslav Ortman potvrzuje, že od svých klientů má zprávy o zákrocích policie vedených s velkou razancí. „Jsou někdy přehnané. Zažil jsem klienty s přeraženým nosem, vykloubeným ramenem, přitom nikomu neublížili. Policisté se hájili tím, že mysleli, že zatýkaný má zbraň, i když samozřejmě žádnou neměl,“ uvedl advokát. Adekvátnost zákroku má prozkoumat policejní ředitel. Ortman však připouští, že potrestání policistů je spíš výjimkou.

Policie nemůže posuzovat jakékoli rozhodování volených zástupců lidu

Sdílí advokáti názor, že se politici stali honěnou zvěří, že se na ně státní zastupitelství a policie zaměřily, protože je po trestání „nenáviděných“ politiků veřejná poptávka? „Boj s korupcí se v chápání řady policejních orgánů změnil v to, že jakékoli rozhodování starostů, členů zastupitelstev obcí i krajů, ministrů i náměstků se zkoumá, jestli bylo hospodárné nebo ne. Ale kde to jsme, aby policie říkala, co je správné, jestli bazén měl být vystaven za dvacet nebo patnáct milionů? To si do všech funkcí mohou rovnou sednout policisté a rozhodovat oni,“ namítá Ortman, že policie nemůže posuzovat všechna rozhodnutí volených zástupců lidu.

Co dělala BIS? ptá se advokát Kubíček

Advokát Kolja Kubíček, který jako první nazval policejní akci v kauze Nagyová pučem, však poukazuje na to, že Petr Nečas jako premiér měl vědět, co se chystá. „Pokud nevěděl, neměl státní aparát v ruce. Pokud věděl a nekonal, pak to byla fatální liknavost. Pokud věděl a nemohl konat, pak opět neměl státní aparát v ruce. A to je u premiéra vždy chyba a počátek konce,“ je přesvědčen Kubíček, že Nečas měl vědět, co se na něj a jeho okolí chystá. Měla ho prý včas informovat nejméně jedna tajná služba, která mu podléhala, tedy alespoň BIS.

„Ti museli vědět, co se chystá a měli jej informovat o nebezpečí státního puče. Pokud o něm nevěděli, pak jsou zbyteční. Pokud věděli a neinformovali jej, pak je to ještě horší, protože koho jiného by měli informovat než předsedu vlády, že se ve státě něco vážného děje,“ dochází advokát k závěru, že premiérovi nebyly bezpečnostní složky státního aparátu věrné, nebo byly neschopné, nebo na jejich upozornění nedal.

Když premiér ztratil kontrolu nad bezpečnostním aparátem, ztratil schopnost vládnout

Advokát zdůraznil, že strana nebo skupina, která chce vládnout, musí mít bezpečnostní složky státu na své straně. „Kdyby je totiž na své straně měl, nemohli by policisté vniknout k jeho osobě blízké a proti jeho vůli tam dělat prohlídku. Stejně tak by nemohli jeho blízké osoby zatknout, pokud by je nepřistihli při nějakém závažném zločinu a bylo to veřejně známé,“ poznamenal Kolja Kubíček.

Proto dává vinu za to, že se nějaký prokurátor „utrhl ze řetězu“, samotnému Petru Nečasovi, protože když ztratil kontrolu nad bezpečnostním aparátem, ztratil schopnost vládnout. „Jeho pád byl toho jen důsledkem. Pan Nečas by to měl vědět. Pokud to neví, pak se na vládce prostě nehodil,“  říká advokát.

Politiku ovládl strach

S tím v podstatě souhlasí i Jaroslav Ortman. „Kdyby se něco podobného stalo jinde, ve Francii, Německu, ve Spojených státech už si to vůbec nedokážu představit, aby byli hlavy státu nebo premiéři odposloucháváni policií a aby se konaly razie v úřadech těchto institucí. To by padl ministr vnitra, ministr spravedlnosti a ti šílenci, kteří si to vymysleli. Ale tady se neděje nic,“ kroutí hlavou advokát. A vede to podle něj k jedinému. Politiku ovládl strach. Jako příklad uvádí institut domácího vězení, který má nahrazovat výkon trestu i výkon vazby za předpokladu, že obviněný nebo odsouzený bude mít náramek. „Ale investice na náramky jsou asi dvě miliardy. Nikdo si netroufne to zavést, protože zase může přijít nějaký policista nebo státní zástupce a tvrdit, že zakázka byla předražená,“ kritizuje, že se kvůli tomu nemůže zavést novinka, která by státu ušetřila obrovské peníze.

Klasickým příkladem absurdity je Vidnava

O tom, že obava to není zdaleka přehnaná, svědčí případ nákupu budovy někdejšího kláštera ve Vidnavě na Jesenicku. Koupě budovy, kde měl vzniknout detenční ústav, mohl být podle policie nevýhodný. Dva úředníci jsou obviněni, v roli svědka, který by mohl být kdykoli také obviněn, je exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „To je klasický příklad. Ta kauza je pořád ještě živá. Zákon o detenční službě je na stole, detenční služba se má vykonávat v detenčním ústavu, tak se musí koupit budova. A když to udělají, tak je odstíhají,“ upozornil na další absurditu Jaroslav Ortman.

Premiér neztratil důvěru v české soudy

I když expremiér Petr Nečas ztratil důvěru v policii i část „prokurátorů“, má prý důvěru v české soudy. Ale i tam je prý možné najít slabší články. „Jsou to určití lidé u okresních soudů, o kterých prokurátoři vědí, že cokoliv jim předloží, od odposlechů po domovní prohlídky a vazbu, vydají bumážku. Ale to jsou výjimky, v české soudy já mám velkou důvěru,“ prohlásil bývalý politik ODS v médiích.

Advokát Jaroslav Ortman také věří naší justici. I když podle něj policie nebo státní zástupci selžou, soud tyto lidi prý neodsoudí. Ale připustil, že obvinění, policejní výslechy, domovní prohlídky, vazba a někdy několikaleté soudní tahanice mají na život neoprávněně obviněného člověka, na jeho pověst, zdraví, kariéru i rodinu obrovské důsledky. „To se nedá vrátit. Takový člověk bude těžko věřit ve spravedlnost,“ připustil advokát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příšerně vytočený Okamura v TV uzemnil novinářku ze Slovenska. Stálo to za to

13:01 Příšerně vytočený Okamura v TV uzemnil novinářku ze Slovenska. Stálo to za to

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně …