Spencerová cituje amerického spisovatele Lva Golinkina, který od svých tří let žije v USA, podle něhož se nynější situace na Ukrajině odvíjí od snahy Kyjeva zrušit jazykový zákon. Golinkin poukázal na průzkum veřejného mínění, který ukazuje, že zatímco většina na východní Ukrajině není pro odtržení, zároveň nevěří Majdanu a jeho západním sponzorům. „A proto by tomu USA měly věnovat pozornost, neboť budoucnost východní Ukrajiny nespočívá jen na Putinových ranařích, ale hlavně na východních Ukrajincích samých,“ míní Golinkin.
Spencerová se potom snaží vysvětlit, kde se mezi obyvateli východní Ukrajiny bere zášť proti Kyjevu a Západu. Podstata problému je prý v zákoně z roku 2012, který nechává na regionálních vládách v oblastech, kde je alespoň 10 procent mluvčích konkrétního jazyka, možnost povýšit tento jazyk na regionální, vedle všudypřítomné ukrajinštiny. „Hned 23. února, pouhý den poté, co nynější kyjevská vláda přišla k moci, byl zákon o regionálních jazycích zrušen. Ukrajinský parlament to schválil, ale poté to 28. února vetoval prezident Oleksandr Turčynov,“ píše Spencerová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam