Ukrajinská poslankyně Savčenková se setká s novináři

12. 1. 2017 6:27

Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková, která do České republiky přijela na pozvání europoslance Pavla Svobody, se dnes v pražském paláci Lucerna setká s novináři. Savčenková patří zřejmě k nejvýraznějším postavám konfliktu na východě Ukrajiny, který si od dubna 2014 vyžádal více než 9600 mrtvých. Názory na ni sahají od uctívání jako národní hrdinky až po proklínání za údajnou zradu ukrajinské věci.

Ukrajinská poslankyně Savčenková se setká s novináři
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Savčenková

Savčenková jako důstojnice ukrajinského letectva vstoupila do dobrovolnické jednotky, aby mohla bojovat s Ruskem podporovanými separatisty. V létě 2014 ji ale rebelové zajali a předali Rusům, kteří ji obvinili z podílu na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny. Po odsouzení ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky, zajaté a odsouzené na Ukrajině. Během svého věznění, prokládaného hladovkami a vlasteneckými výzvami, byla zvolena poslankyní. Do vlasti se vrátila jako ukrajinská obdoba Johanky z Arku.

Ale poslední kroky Savčenkové, včetně schůzky s vůdci proruských separatistů a zveřejnění neověřených seznamů zajatců z konfliktu na východě Ukrajiny, budí značné kontroverze a vynesly ji i vyloučení ze strany expremiérky Julije Tymošenkové, za kterou byla zvolena do parlamentu. Úřady ji také kritizují, že mezi zajatce zahrnula i pohřešované a zabité vojáky, zatímco jiné zajatce prý opominula.

Savčenková tvrdí, že jí jde o to, aby se na svobodu co nejdříve dostali všichni zajatí a věznění Ukrajinci. Její kritici ji ale vytýkají, že ve skutečnosti přistoupila na hru Moskvy, jejímž cílem je vynutit si uznání separatistů a oslabit Ukrajinu. Kyjev totiž s předáky rebelů odmítá přímo jednat, protože je považuje za pouhé loutky Moskvy, a tvrdí, že právě separatisté úmyslně oddalují výměnu zajatců.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…