Ukrajinská poslankyně se domáhala účasti na soudu se Savčenkovou. Dopadlo to jinak, než plánovala...

21. 3. 2016 17:48

Ukrajinská poslankyně Irina Gerašenková se spolu se svými kolegy vydala dnes brzy ráno do Ruska na soud s obviněnou ukrajinskou letkyní Naděždou Savčenkovo. Celé to ovšem nakonec dopadlo tak, že se musela spolu s celou ukrajinskou delegací vrátit zpět do Kyjeva. Vstup na území Ruské federace jí byl zakázán na dalších pět let!

Ukrajinská poslankyně se domáhala účasti na soudu se Savčenkovou. Dopadlo to jinak, než plánovala...
Foto: youtube.com
Popisek: Nadija Savčenko

„Byl mi znemožněn vstup na území Ruské federace, údajně představuji hrozbu pro teritoriální celistvost, bezpečnost země a zdraví jejích občanů,“ sdělila dnes ukrajinským médiím Gerašenková. Dále novinářům řekla, že byli na hranici zadrženi na více než dvě hodiny. „Poté propustili mé kolegy a mně předali dokument o tom, že vstup na území RF je mi zakázán do února 2021,“ doplnila. Údajně jí nepomohlo ani diplomatické vízum.

Ukrajinská poslankyně se podivila nad tím, jak je tedy možné, že může jezdit každý týden do Minsku, když Bělorusko a RF používá stejné spisy pro „nežádoucí osoby“. Ještě více ji ovšem zarazil fakt, že na zmíněném dokumentu, který jí předaly ruské autority, je napsáno, že k zadržení došlo 8. března. „To znamená, že tato provokace byla již dopředu plánována,“ domnívá se ukrajinská politička.

Irina Gerašenková přitom není jen poslankyní v ukrajinském parlamentu, ale je i členkou Stálé delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy a také zmocněnkyní Ukrajiny v otázkách mírového řešení konfliktu na Donbase. Zákaz jejího vjezdu na území RF tak již vyvolal prudkou reakci ze strany ukrajinských autorit.

Soudní proces s Naděždou Savčenkovou je na Ukrajině již dlouhodobě ostře sledovaným tématem. Nedávno například první dáma Ukrajiny Marina Porošenková napsala dopis Michelle Obamové, ve kterém ji požádala o podporu mezinárodní kampaně za osvobození ukrajinské letkyně. V dopise mimo jiné zmínila i to, že se Savčenková bok po boku s americkými vojáky účastnila vojenské operace v Iráku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

10:12 Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se ve svých facebookových příspěvcích vyjádřil k výročí 17. listopad…