Unikátní svědectví: „Kašlu na to, musel bych vstávat v pět ráno,“ popisuje uprchlíky v Německu muž, který se jim snaží pomoci

25.07.2017 11:21

Český rozhlas přinesl českým čtenářům překlad rozhovoru se syrským uprchlíkem žijícím dnes v Německu. Celá řada uprchlíků si podle Samira Mahfouda dnes myslí, že uprchlík je vlastně jedno z evropských povolání, a věří, že si díky němu budou na Západě poklidně žít. Ale bez toho, aby se museli integrovat do společnosti.

Unikátní svědectví: „Kašlu na to, musel bych vstávat v pět ráno,“ popisuje uprchlíky v Německu muž, který se jim snaží pomoci
Foto: hns
Popisek: Německá vlajka překrytá vlajkou IS, ilustrační koláž

Pan Samir Mahfoud žije od 70. let minulého století v Německu. Odešel ze Sýrie, v Německu vystudoval vysokou školu a už tam zůstal. Dnes pracuje jako překladatel. V rozhovoru pro německý deník Die Welt vypráví, že celá řada Arabů dnes uprchlictví vnímá jako zaměstnání, se kterým si na dlouho vystačí, aniž by se museli integrovat. Zjistil to na příkladu svého krajana.

 Ten za ním jednou přišel a chtěl po něm přeložit vysvědčení do němčiny. Mahfoud se dozvěděl, že Syřan původem z Idlibu žije v Německu už celé měsíce, ale nepovažoval za důležité učit se německy. Úřady prý uprchlíkovi nabídli intenzivní kurz němčiny, jenže běženec ho odmítl, protože se mu nechtělo vstávat v pět ráno. „Jsem si jistý, že s takovým přístupem ten člověk nedostane žádnou práci,“ rozčiluje se Mahfoud.

Mám strach z takto vystupňované radikálnosti

Pan Mahfoud dlouhé roky cestoval a vytvořil si síť kontaktů na Blízkém východě a dodnes se snaží nezapomenout na své syrské kořeny. Bezplatně pomáhá uprchlíkům ze Sýrie s překlady, čímž si mezi běženci získal dobrou pověst. Možná i proto se na něj dnes obracejí lidé z Blízkého východu a ptají se ho, jak se žije v Německu.

„...mnoho lidí v arabských zemích si myslí, že být imigrantem v Německu je jistý druh povolání. Na sociálních sítích se dokonce objevují zprávy, že za takové povolání imigrant dostane 400 eur – tedy částku ze sociálního systému, na kterou má právo každý uznaný žadatel o azyl,“ píše Český rozhlas s odvoláním na Die Welt.

Celý článek naleznete zde.

Mahfoud prý tomuto pohledu do jisté míry rozumí, Sýrie je dnes zničenou zemí a představa, že dostanete v Německu sociální dávky, je hodně lákává. Němci by se ovšem měli rozhodnout, koho opravdu přijmou. Měli by se starat především o lidi, kteří chtějí v Německu začít nový život a chtějí pracovat. Odmítnuté žadatele o azyl by mělo Německo posílat pryč, což se bohužel nedaří, a to není dobře.

Mahfoud má ovšem strach ještě z jedné věci – z náboženské radikalizace. Ač se narodil jako muslim, sám sebe vnímá spíš jako ateistu, ale když se tak prezentuje mezi muslimy, koukají na něj skrz prsty.

„Mám strach z takto vystupňované radikálnosti. Náboženství se radikalizuje – a nejen v Německu. Během poslední návštěvy Tuniska mi kvůli ateismu vyhrožoval taxikář. Situace se tam zhoršila kvůli událostem arabského jara. Kdysi jsme s manželkou v Tunisku trávili týdny, teď už tam nepojedeme,“ stěžuje si Mahfoud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…