Uniklo: Nechat lidi, aby se bránili? Ne! Stropnický a Pelikán mají totiž strach, co by dělali. Mohli by prý dokonce...

04.01.2017 7:32

Plán ministra Chovance rozšířit právo použít legálně drženou zbraň například proti teroristům byl sice kvitován poslanci, je však možné, že do Sněmovny vůbec nedojde. Bouří se proti němu totiž ministerstva a další připomínková místa, takže možná bude zastaven ještě předtím, než vůbec dorazí do Parlamentu.

Uniklo: Nechat lidi, aby se bránili? Ne! Stropnický a Pelikán mají totiž strach, co by dělali. Mohli by prý dokonce...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Představu, že by se rozšířilo právo užít legálně drženou zbraň, představil ministr Chovanec již na konci roku. Novela ústavního zákona o bezpečnosti, kterou to chtěl provést, okamžitě vzbudila zájem poslanců napříč spektrem, kteří nápadu, který měl usnadnit například zneškodňování teroristů, spíše tleskali.

Jenže když ministerstvo vnitra poslalo záměr k opřipomínkování ministerstvům a dalším „připomínkovým místům“ (která mají ze zákona právo vyjádřit se k návrhu ještě předtím, než jde do vlády a Parlamentu), zjistilo se, že jejich připomínky možná celý Chovancův záměr zmaří hned v zárodku.

Nejostřeji se proti postavilo ministerstvo obrany. Stropnického úřad označil návrh rovnou jako „nezákonný“. Deník Právo spekuluje, že se ze strany obrany může jednat o určitou odvetu za to, že vnitro zákon připravilo samo, bez spolupráce s ministerstvem obrany, které má ze zákona zajišťovat bezpečnost země.

Anketa

Který protikandidát by byl pro Miloše Zemana ve 2. kole nejobtížnější?

hlasovalo: 2254 lidí

Ministerstvo považuje za nepřípustné, aby se na zajištění bezpečnosti podílel kdokoliv jiný než řádné bezpečnostní složky. Stát má podle ministerstva povinnost bezpečnost zajišťovat sám, řádným a transparentním způsobem, a ne ji delegovat na někoho, kdo zrovna půjde kolem a bude mít zbraň.

Právě zneužití práva použít střelnou zbraň je podle ministerstva obrany tou největší hrozbou.

Podobně protestovala i civilní kontrarozvědka. Ta podobně jako Stropnického ministerstvo namítá, že Chovancův návrh by mohl legitimizovat závadné jednání, jehož pachatel by se dovolával ochrany demokratických základů České republiky.

Ministerstvo obrany výslovně uvedlo obavy, že pro některé jedince je ohrožením demokratických základů republiky už samotná existence některých náboženských či národnostních menšin a Chovancův návrh by mohli vnímat jako povolení hájit republiku použitím střelné zbraně proti těmto osobám. Zmíněny byly i obavy, že při výkladu některých jedinců by jako hájení demokratických hodnot mohl být vnímán i „ozbrojený útok na ozbrojené konvoje spřátelených armád nebo na představitele EU“.

BIS se obává zejména ustavení paramilitárních uskupení v podobě různých domobran, které nakonec budou nebezpečím pro samotnou ČR.

Ministerstvo spravedlnosti, vedené Robertem Pelikánem z hnutí ANO, se proti nápadu vnitra rovněž bouří. Podle Pelikánova úřadu může neodborné použití zbraně v krizové situaci nebezpečí naopak zvýšit. Navíc by prý úprava umožnila další rozšíření zbraní ve společnosti, což není žádoucí a může vést k nárůstu útoků osamělých střelců.

Proti návrhu se ohradil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který měl spíše právní připomínky. Například nechápal, proč by podobné garance měly mít sílu ústavního zákona, což mimo jiné znamená, že se jim musí podřídit i všechny zákony, protože mají nižší právní sílu. To by podle Rychetského byl evropský unikát, takovou úpravu nemá ani Švýcarsko, které je v oblasti domobrany a zajišťování bezpečnosti přímo občany evropským lídrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…