Uprchlíci Německu pomůžou, tvrdí Babišův poradce Michl. Tak proč se jich zbavují, kontruje Mach

10. 1. 2016 14:14

Měli bychom si zvyknout na to, že Čína je velmoc. Podle Petra Macha bychom to měli přijmout jako fakt a řešit spíše vlastní problémy jako nesmyslné evropské dotace a nadměrnou byrokratickou zátěž našich podnikatelů. Došlo také na uprchlickou krizi, která podle ekonoma Aleše Michla Němcům pomůže. Tak proč se chtějí uprchlíků zbavovat, ptal se obratem Mach.

Uprchlíci Německu pomůžou, tvrdí Babišův poradce Michl. Tak proč se jich zbavují, kontruje Mach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Petr Mach

Hosty Otázek Václava Moravce České televize byli europoslanec Petr Mach (Svobodní) a ekonom Aleš Michl, jenž radí ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Zabývali se problémy čínské i evropské ekonomiky, s nimiž se pravděpodobně budeme setkávat v roce 2016. Došlo také na český rozpočet pro rok 2016.

Čína je velmoc a my bychom to konečně měli akceptovat, zdůrazňuje Mach

Čína sice má ekonomické problémy, ale Mach se s Michlem shodli na tom, že nejde o žádnou katastrofu, protože Čína dál roste, i když pomaleji, a s tím zpomalením všichni počítali. „To je obrovský rozdíl oproti roku 2008, zkolabovaly Spojené státy a nikdo to nečekal,“ poznamenal Michl. Čínské zpomalení může podle jeho názoru ovlivnit i českou ekonomiku, ale maximálně na úrovni půl procenta ekonomického růstu. „V Číně teď probíhá obrovská urbanizace, kterou jsme od průmyslové revoluce nezažili,“ doplnil.

Europoslanec Petr Mach poznamenal, že Čína posiluje, stává se silnou velmocí a my si na to musíme zvykat. „Konečně bychom si měli přiznat, že Čína poroste dál. Začíná být dominantní ekonomickou, ale i politickou či vojenskou silou. Tady si bohužel řada lidí myslí, že Čína produkuje jen levný textil, ale tak to není,“ poznamenal Mach. „My bychom měli řešit naše problémy, problémy eurozóny a Řecka a nezabývat se Čínou,“ apeloval na moderátora Václava Moravce.

Zákon o DPH míval deset tisíc slov, dnes má přes padesát tisíc

Následně se oba hosté opravdu věnovali české ekonomice. Ekonom Michl věří, že kroky současné vlády naší zemi v konečném důsledku prospějí, byť jistě nebude jednoduché si na některé změny zvyknout. „České ekonomice nepomůže to, když se daně budou zvyšovat, ale když se budou daně lépe vybírat. Kontrolní hlášení DPH jde přesně touto cestou a já to plně podporuji,“ řekl jasně Michl.

Europoslanec Mach kontroval, že vláda jen zvyšuje byrokracii a lidem, kteří nestihnou plnit všechny nové povinnosti, naloží na bedra nové pokuty. „Ještě v roce 1993 měl zákon o DPH deset tisíc slov, dnes už má přes padesát tisíc slov,“ podotkl politik.

Michl však trval na tom, že elektronická evidence tržeb a povinná kontrolní hlášení přinesou miliardy korun navíc. Může to být až osmnáct miliard. Jenže okamžitě přišel protiúder. „Jenže ministerstvo v materiálech přiznává, že nepočítá s koncem mnoha podnikatelů. Přitom je jasné, že mnozí z nich kvůli navýšené administrativní zátěži skončí... Máme asi 400 tisíc živnostníků. Kdyby skončilo jen 10 tisíc z nich, přijdeme o půl miliardy na sociálním pojištění, ale tím se ministerstvo raději nezabývá,“ řekl jasně Mach.

Michl se odvolal na to, že naše ekonomika roste, takže úbytek živnostníků bude minimální. „Nevím to přesně, ale jako ekonom předpokládám, že to bude do deseti tisíc živnostníků,“ vyjádřil svůj názor.

Evropské dotace jsou špatně

Ve vysílání došlo i na čerpání evropských dotací. Mach zdůraznil, že princip dotací je špatně, protože pokřivují trh. „Vezměte si, že jeden člověk získá dotace a vylepší svůj hotel na úkor konkurenta, který dotace nezíská,“ upozornil politik s tím, že v tom je přece obrovská nespravedlnost.

Michl nabídl zcela jiný pohled. „Když už ty peníze máme, pojďme je využít a pojďme to tady vybetonovat. Pojďme postavit železnice a dálnice. Některé dálnice se u nás stavějí už od Husáka, což nechápu,“ kroutil hlavou ekonom.

Německá propaganda

Ve druhé polovině pořadu došlo také na uprchlickou krizi. Michl je přesvědčen, že z dlouhodobého hlediska se uprchlíci Německu vyplatí. „Když ta německá propaganda říká, že se jí uprchlíci vyplatí, proč je chce posílat do jiných států,“ ptal se Mach. Ekonomické analýzy už ale neukazují, že se z mnoha uprchlíků mohou stát teroristé. Rizik existuje ještě více. Proto Svobodní volají po tom, aby byl každý rozumný člověk ozbrojen a měl možnost se bránit. Zločinec se na žádná omezení nedívá a zbraň si pořídí. Slušní lidé by tedy měli mít šanci bránit se jim. „Nedopusťme, aby nová evropská regulace zabránila rozumným lidem nosit zbraň,“ uzavřel Mach své vystoupení varovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…